Güneş Enerjisi ile Çalışan Tekerlekli Sandalyeler

Tekerlekli sandalyelerin enerji ile ne ilgisi olduğunu sorabilirsiniz. Oysa ki bir zamanlar güneş enerjisi, sadece büyük ölçekli sektörlere korku salan yenilenebilir enerjiyken, şimdi büyük küçük her biri tarafından kullanılmakta. Aynı şey neden tekerlekli sandalyeler için de gerçekleştirilmesin ki?

Bu fikir özellikle Dünya Gelecek Enerji  Zirvesi esnasında aklımıza geldi ve bu konuda şimdiye kadar atılmış adımları merak ettik. İnternette yaptığımız araştırmalar ise tekerlekli sandalye kullanıcıları ile yapılmış bir kaç anket ve istatiksel değerlendirmeden başka bir sonuç vermedi.

Günümüzde her 10 insandan biri hareket ve çalışma yetileri için tekerlekli sandalyeye ihtiyaç durmakta ancak yıllık olarak bu ihtiyacın sadece yüzde 13’ü karşılanabiliyor.

Uluslararası Tekerlekli Sandalye Kullanıcıları Derneği’ne göre yıllık tekerlekli sandalye ihtiyacı yaklaşık 23 milyon, üretilen miktar ise 3 milyon civarında. İşin ilginç yanı ise Amerika’da gerçekleştirilen Kamuyu Aydınlatmaya Yönelik Piyasa Araştırması çalışmasına göre sözkonusu tekerlekli sandalye piyasasının 1.23 milyar dolar olan şu anki değerinin 2020 yılına kadar 4 milyar dolara ulaşacağı bilinmekte. Eğer bir şeylere yatırım yapılması gerekiyorsa, tekerlekli sandalyelerin bu konuda başı çektiğini söyleyebiliriz.

Ama buna rağmen arama motoruna güneş enerjili tekerlekli sandalye yazdığınızda karşınıza hiçbir şey çıkmıyor, ne hoş!

Ancak güneş enerjili tekerlekli sandalyeleri kullanırken, tıpkı kamu şirketlerinde olduğu gibi, yanınızda yedek enerji bulundurmanız gerekebilir. Özellikle güneşin 24 saat parlamadığı düşünüldüğünde, akşamları evden çıkmadan önce yanınıza bataryalar almayı unutmamalısınız. Bu da demektir ki, çevre dostu bu yeni tekerlekli sandalyeler, fiyat bakımından da seviye atlayacaklardır ve birçok insan, en azından başlangıçta, maddi olarak bunu karşılayamayacaktır.

Bangladeş’de Güneş Enerjisi Destekli Tekerlekli Sandalye Projesi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yüzde 10’undan fazlası sakat olarak belirlenen Bangladeş’de güneş enerjisi destekli ulaşım üzerine yapılan bir çalışmada düşük kuvvetli güneş enerjili tekerlekli sandalyelerin yaklaşık 370 Amerikan dolarına kadar ucuzlatılabileceği gösterilmiştir ve bu miktarın içine tekerlekli sandalyenin kendisi, bir güneş paneli, motor parçaları ve bateriler dahildir. Güneş paneli, tekerlekli sandalyenin üzerinde uzanarak kullanıcı için bir nevi çatı oluşturmaktadır. Bu panel güneşin varlığında baterileri doldurmakta ve başka bir enerji kaynağına gerek duymadan uzun süre çalışmalarını sağlamaktadır.

Bir başka alternatif ise şu şekilde:

Sandro Buff, enerji danışmanı Peter Grau ile İsviçre’de 3-kilovatlık güneş enerjisi üreten sistemi kurduğunda 20 yıllık bir tekerlekli sandalye kullanıcısıydı. İnşa ettikleri bu sistem, Japonya küresel güneş enerjisi markası Kyocera’ya ait 12 solar panelden oluşurken, kullanıcıların bir yıl içinde sadece güneş enerjisi kullanarak 1500 km yol kat edebilmelerini sağlamakta.

Yenilenebilir enerji kaynakları her ne kadar su ısıtmak ya da küçük lambaları açık tutmaya yaramaktan ibaretmiş gibi halka tanıtılıyor olsa da aslında pek çok büyük sektörde ve dikkat çekilmeyi bekleyen piyasalarda rol oynayabilecek kapasiteye sahiptir.

Belli mi olur, belki de bir sonraki Dünya Gelecek Enerji Zirvesi’nde güneş enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalye şarj istasyonlarına denk gelebiliriz.

 

>  Akülü Tekerlekli Sandalye Aküsü

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search