Google Haritalar Artık 40 Milyondan Fazla Lokasyon İçin Erişilebilirlik Bilgisi Sağlıyor

Google Maps artık 40 milyondan fazla mekan girişi için tekerlekli sandalyeye uygun olup olmadığı bilgisini sağladığını duyurdu.

Google bu başarısını geçen sene başlattığı bir gönüllülük çalışmasına dayandırıyor.

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında, kullanıcıların “mekan girişlerinin tekerlekli sandalyeye uygunluk ayrıntıları” eklemesini izin vermeye başlamıştı ve o an dünyada tekerlekli sandalye uygunluk bilgilerinin yer aldığı 7 milyon yerel listeye sahip olunduğunu vurguladı.

Daha bir buçuk  seneye yakın zaman geçmişken, şu anda bu sayı 30 milyonu geçti.

Yalnız bu durum tamamen Google’ın kendi çalışmasının sonucu değil. Google’dan yapılan açıklamaya göre Google Maps için bilgi aktarımı yapılan halihazırda dünya genelinde 50 milyondan fazla yerel bazda listeler mevcut.

“Google Maps’teki lokasyonların tekerlekli sandalye için uygun olup olmadığı bilgisini girmek istediğimizi belirtip, bu çalışmayı bir sene önce kullanıma sunduğumuzdan bugüne dek, dünya genelindeki yerel rehberler, Google Maps’e erişilebilirlik bilgilerini dur durak bilmeden ekledi. Halen de ekleme devam ediyor. Bu yerel bilgileri kullanarak, konumların tekerlekli sandalye erişimine uygun mu, akülü sandalyenin girebileceği bir girişi var mı, mekanın içinde tekerlekli sandalyeye uygun tuvalet mevcut mu? ve benzeri sorulara yanıtlar aranıyor”

2017 Temmuz’undan şu ana kadar, 7 milyon yerel rehber, konumların tekerlekli sandalyeye uygun olup olmadığı ile ilgili 500 milyondan fazla soruya yanıt verdi.

Tekerlekli sandalye kullanıcılarının bu noktalara ulaşmalarına yardımcı olmak için Google Haritalar geçtiğimiz bahar ayında tekerlekli sandalye erişimine uygun rotalar sunmaya başladı.

Google, gelecek dönemde de görme engelliler ve işitme bozukluğu olan kişilerinki gibi dışarıdan bakılınca fark edilmeyen engele sahip kişiler için, gidecekleri konum hakkında fikir sahibi olabilecek sorulara yanıt vermeyi hedefliyor.

>  Tekerlekli Sandalye Kullanan Birisi İle Nasıl Konuşmalısınız?

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search