Tekerlekli Sandalye Kullanan Çocukların Uygulayabileceği Aktiviteler

Bilhassa tekerlekli sandalye kullanan çocuklar için, eğlence ve oyun üzerine kurulu, doyurulmayı bekleyen bir açlık vardır. Çoğu zaman ebeveynler bu çocukları eğlendirebilecek ve morallerini yüksek tutacak bir yol bulmakta güçlük çekmektedir. Engellilere yönelik düzenlemeler yapılmış spor aktiviteleri, oyunlar ve gezintiler listenin başında gelir. Bunları aşağıdaki şekilde 9 başlık altında toparlayabiliriz:

1 – Uyarlanmış Sporlar

Tekerlekli sandalye kullanıcıları için uyarlanmış sporların başında basketbol, tenis ve futbol gelmektedir. Bu tarz spor faaliyetlerine olanak veren kuruluşları bulmak için çevrenizdeki sosyal tesislere danışabilirsiniz. Unutmayın ki bu aktiviteler saatlerce çocuğunuzun zihnini ve bedenini çalıştıracak, sosyal davranışlarının hızla olgunlaşmasına izin verecektir.

tekerlekli sandalye ile tenis

tekerlekli sandalye tenis

2 – Bilgisayar Oyunları

Bilhassa sonbahar ve kış döneminde çocukların dışarıdaki aktivitelere katılması güçleşir. Her ne kadar pek çok ebeveyn tarafından önüne geçilmeye çalışılıyor olsa da, aslında bilgisayar oyunları çocuğunuza daha önce hissetmediği duygular hissettirerek, onu hiçbir zaman var olamayacağı (hiçbirimizin var olamayacağı) karakterlere büründürerek, hayal gücüne muazzam bir katkıda bulunur ve gerçek hayatta karşılaşamayacağı eşsiz deneyimler sunar. Ancak bilhassa tekerlekli sandalye kullanıcısı çocuklar için seçilen oyunun türüne dikkat edilmeli; eğlenceli ve çocuğunuzda pozitif duygular bırakan oyunlar seçilmelidir. En güzeli ise, ailecek ya da arkadaşlarıyla birlikte oynayabileceği oyunlardır.

akülü sandalye video oyunu

tekerlekli sandalye bilgisayar oyunu

3 – Sanatsal Aktiviteler ve El İşleri

Bir insanın içindeki duyguları ve düşünceleri ortaya çıkarmasının en etkili yolu, kişiliğini sanata büründürmektir. Bırakın çocuğunuz resim yapsın, istediği enstrümanı çalsın, heykelcilik, seramik ve kil sanatlarını öğrensin ve ister hobi, ister profesyonel amaçlar doğrultusunda daha pek çok el becerisi geliştirsin.

tekerlekli sandalye duvar baskı

tekerlekli sandalye duvar baskı

4 – Eğlence Parkları

Macera arayışındaki bir çocuk için lunapark benzeri eğlence merkezleri biçilmiş kaftandır.  Hız trenleri, çarpışan arabalar, oyunlar, gösteriler, çeşitli yemekler ve atıştırmalıklarla kaplı olan bu yerlerde çocuğunuzun ve elbette sizlerin yüzünde gülümsemenin bir saniye olsun düşmediğini göreceksiniz.

tekerlekli sandalye eğlence merkezi

tekerlekli sandalye lunapark

5 – Müzeler

Müzeler bilim, sanat ve politikanın, tarihle buluştuğu noktalardır. Ve tarih, çoğu zaman bir çocuk için ulaşılması mümkün olmayan bir merak uyandırır. Bu geçmiş tarihe canlı bir şekilde tanık olmak içinse müzeler vazgeçilmez mekanlardır. Her çocuk müzelerde kendisine ait bir şey bulur, bu kimi zaman ziyaretçilere açık bilimsel deneyler, kimi zamansa dakikalarca karşısında bakakalacakları tek bir resimdir. Dahası, bir müzenin içini gezmeyi tamamlamak, göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Sık sık müzelere giderek çocuğunuzun dikkatini daha önce görmediği bir şeye yönlendirmeye çalışın. Veyahut bırakın bütün gününü bir sergiden diğerine dolaşarak harcasın. Nihayetinde, kim dinozorları sevmez ki?

tekerlekli sandalye müze

engelsizseyyah.com

6 – Ata Binme

Her ne kadar tekerlekli sandalye kullanan çocuklar için aktivite söz konusu olduğunda atçılık kulağa çılgınca gelse de, inanın öyle değil. Çoğu at hali hazırda binicisi ile uyumlu bir etkileşim içinde olmayı öğrenerek yetişir. Bunun yanında atçılık eğitmenlerinin de sürekli yanı başınızda olacağını hatırlayın. Dahası, eğer bu işin devamını getirmek istiyorsa, çocuğunuz için daha uygun olduğunu düşündüğünüz eyerler bile yaptırabilirsiniz. Oldukça görkemli ve büyüleyici bir güzelliğe sahip bir hayvanla bağ kurmasının yanı sıra, o hayvanın üzerinde rüzgarla salınarak koşturmak, bırakın herhangi bir bedensel engelli çocuğu, yeryüzündeki bütün insanların aklını başından alacak bir durumdur.

tekerlekli sandalye ata binmek

at ile terapi

7 – Yemek Yapmak

Herkes yemek yapmayı sevmez. Ama herkes yeni bir şeyler denemeyi sever. Günümüz çocuklarının ne kadar iştahlı oldukları göz önüne alındığında aşçılık onlar için oldukça eğlenceli bir aktivite olabilir. Bırakın mutfağınız onların özel lokantası olsun. İhtiyacı olan her şeyi önlerine koyun ve kendi tariflerini uygulasınlar. Bu yeterli gelmediğinde hala heveslerini alamamışlarsa, büyük büyük annenizden kalan tarifleri önlerine sunun, ya da hiç biri o kadar iyi olmasa bile, ünlü aşçıların kitaplarını çocuğunuza hediye edin. Unutmayın ki her şeyde olduğu gibi, aşçılıkta da ailecek yapacağınız etkinlikler çocuğunuz için çok daha fazla anlam taşıyacaktır.

tekerlekli sandalyeli aşçı

tekerlekli sandalye ile yemek yapmak

8 – Seyahat Edin

Dünyayı gezmek sadece sizin hedefiniz sanıyorsanız yanılıyorsunuz. 21. yüzyılda yaşamakta olan bir çocuğun elinin altında teknoloji vardır. Ve teknolojinin olduğu yerde, çocuk daha önce varlığından bile habersiz olduğu sonsuz bilgi kırıntısına ulaşır. İzin verin çocuğunuz yılda bir kez olsun bu bilgi kırıntılarını bizzat kendisi görerek tadımlama şansına ulaşsın. Daha önce görmediği büyüklükte dağları, farklı tende, farklı ruhta insanları görsün, insanoğlunun inşa ettiklerine, doğanın sunduğu zarafete tanık olsun, sokak sanatçılarıyla eğlensin ve hiç dinlemediği sanatçıları dinleyip, hiç tatmadığı yemekleri tatsın.

tekerlekli sandalye ile seyahat

tekerlekli sandalye ile gezmek

9 – Sinema

Bir film izlemek, gerçek dünyadan kopup birkaç saatliğine de olsa bambaşka bir dünyaya girmek için güzel bir yoldur. Çocuğunuzun ne zaman canı sıkılsa bir filmi açıp izleyebileceği erişime sahip olmasına özen gösterin. Hep birlikte gittiğiniz sinemalar onun için unutulmaz anılar oluşturacaktır. Hele ki üç boyutluysa!

tekerlekli sandalye uygun sinema salonları

tekerlekli sandalye sinema

Hayalgücü ve Yaratıcılık

Çocuklar, saatlerce kendilerine oyalamaya yetecek eşsiz bir hayal gücüne ve bu hayal gücünü gerçek kılmaya yönelik yaratıcılık ve yeteneklere sahiptir. Kimisi kendi hayali süper kahramanını yaratmak ister, kimisi hayatını daha eğlenceli kılmak için karikatür çizmeyi sever. Her ne istiyorsa, bunu ona verdiğinizden emin olun. Bırakın hayal güçleri hiçbir zaman azalıp yok olmasın, çünkü ilerde sahip oldukları tek şey bu olabilir…

>  Engelliler İçin Kar Kızağı: Kışa Özel Garantili Eğlence

Tekerlekli sandalye kullanan çocuklar için aktivite arayışı içerisinde iseniz, çocuğunuzun İlgi alanlarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin engeli ölçüsünde, spor yapmaktan hoşlanıyorsa, bu çocuklar bir takıma ait olma duygusunu yaşamaktan büyük zevk alacaklardır. Bu yüzden tekerlekli sandalye basketbolu, oturarak voleybol gibi spor aktiviteleri uygun olacaktır. Yaratıcı yönü kuvvetli olan çocuklar yeteneklerini sergileyebilecekleri tasarım faaliyetleri yapmaktan büyük zevk alırlar. Bu tip özellikleri göz önünde bulundurarak, çocuğunuzun hoşlandığı işlerin listesini çıkartabilir ve bunları içeren bir aktivite planı seçebilirsiniz.

Çocuğunuz için aktivite seçimini oyuna dönüştürmek isterseniz, çocuğunuzun katılabileceği tüm aktiviteleri küçük kağıtlara yazıp, bir kap içerisinde kura çektirebilir ve çıkan aktiviteleri hep birlikte yapabilirsiniz.

Hiçbir aktivite bulamadığınız zamanlarda, çocuğunuz ile beraber dışarıda yapacağınız gezintiler, yeni aktiviteler bulmanızda yardımcı olacaktır.

Peki sizin çocukken yapmaktan hoşlandığınız aktiviteler nelerdi? ya da tekerlekli sandalye kullanan çocuğunuzun yapmaktan hoşlandığı aktiviteler nelerdir? Aşağıdaki yorum kısmından yazarak, yeni fikirler edinmemizi sağlayabilirsiniz.

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Start typing and press Enter to search