Sadece Tekerlekli Sandalyelilerin Anlayabileceği 14 Şey

Sakatlık yaşayan veya engelli olduğu için tekerlekli sandalye kullanan her insan, hayata karşı kendine özgü bir bakış açısına sahiptir. Başkaları için farklı anlam ifade edebilecek olan kimi durumlar, bizler için zamandan zamana iyi, kötü, eğlenceli ya da stresli olabilir. Henüz yeni bir tekerlekli sandalye kullanıcısı da olsanız, artık buna tamamen alışmış da olsanız, aşağıdaki listede yazılanlar günlük hayatta hepimizin karşılaşabileceği durumlardır.

1- İnsanlar ve Bakışları

Bir noktadan sonra, her geçen gün insanların dönüp uzun uzun sizi izlediğini gördüğünüzde, kendinizi kaçınılmaz olarak ünlü biri gibi hissedebilirsiniz. En azından bu şekilde hissetmenin kimseye zararı olmaz, değil mi? İş yerinde, süpermarkette, umumi tuvaletlerde, nerede olursanız olun size inceleyen insanlarla karışılacaksınız.

imgur

 

2 – Asansörler

Sanki bütün mimarlar anlaşıp asansörü bina girişinin en uzak köşesine koymuş gibidir. Dahası asansöre ulaştığınızda her zaman size oldukça dar ve küçük görünecektir. Hele ki çevrenizde bekleyen insanlar da varsa kendinizi stres altında hissedebilirsiniz. Çoğu aman insanlar dışarı çıkıp size yer verecek kadar kibar olsa da(tabii ki olmuyorlar), aksi durumlarda bir sonraki asansörü beklemeniz ya da bir noktada iyimserliği bırakıp insanları sıkıştırmak pahasına içeri girmeniz gerekebilir.

zuts.wordpress.com

 

3 – Rampa, Rampa ve Daha Fazla Rampa

Rampalarla karşılaştığınızda hissettiğiniz duygular değişiklik gösterebilir. Başlarda onları görmekten mutlu olursunuz, keza sözkonusu binaya girişinizi büyük ölçüde kolaylaştırırlar. Bir süre sonraysa tepkiniz şu şekilde olur; yine mi rampa! Eğer tekerlekli sandalyeniz manuel ise bu esnada hem daha fazla çaba harcamak, hem de daha fazla zaman kaybetmek durumunda kalırsınız. Elektrikle çalışan sandalyeler bu konuda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır (her ne kadar rampalar dimdik olsa da). Ama bir de işin diğer tarafı var, rampadan aşağı inmek…

Eğer binanın sizi gördüğünde otomatik olarak açılan kapıları yoksa, bir rampadan aşağı kapalı bir kapıya doğru hızla inmek çok da hoş bir deneyim değildir. Henüz tekerlekli sandalyenize alışmamışsanız kapıya çarpmanız işten bile değil.

4 – Park Alanları

Tekerlekli sandalyeliler bencil değildir, ama yaşı başı her ne olursa olsun iki ayağı üzerinde yürüme kapasitesine sahip herhangi bir insanın sizin park yerinizi kullanmaya çalıştığını görürseniz, delirmekte sonuna kadar haklısınız.

japancars.info

 

5 – Üst Raflar

Bu durum her tekerlekli sandalye kullanıcısının bir noktada başına gelir. Güzel bir gün geçiriyorsunuz, leziz bir yemek yapmayı planlıyorsunuz, mutfak alışverişi için markete gidiyorsunuz ve işte orada, ihtiyacınız olan ürün, tam da ulaşamayacağınız kadar yukarıda dizilmiş durumda. Daha kötüsü, çevrenize bakınıyorsunuz ve kimseyi göremiyorsunuz. İş başa düştü, gerisin geri kasaya gidip çalışan birinin yerinden ayırılıp size yardım etmesini istemek zorunasınız. Ama sıkıntı değil. Bunu siz seçmediniz ve marketin sahibi yeryüzünde tekerlekli sandalye kullanıcılarının da kendisinden alışveriş yaptığının bilincinde değilse, suç sizin değildir. Bırakın sizinle ilgilenmek zorunda kalsınlar.

6 – Kişisel Sorular

Neden tekerlekli sandalye kullandığınız, başınıza ne geldiği, neler hissettiğiniz tamamen sizin bilmeniz gereken özel sorulardır ve kimseyi ilgilendirmez. Ama bir sebepten ötürü sizi tanımayan pek çok insan kendilerinde bunu sorma gereksinimi duyarlar. Nazik olmayı istediğiniz için öykünüzü pek çok kez tekrarlamak zorunda kalırsınız, kişisine göre bu öykü gitgide kısalır ya da en ince ayrıntısına göre detaylandırılır. Eğer bu durumdan rahatsızsanız, konuyu değiştirme yeteneklerinizi kullanın. Karşınızdakine başınıza gelenlerle ilgili başka bir soru düşünecek zamanı vermeyin. Ya da en basitinden, bunu konuşmak istemediğinizi söyleyin. Nihayetine bir banka kuyruğunda adını bile bilmediğiniz biri geçmiş yaşamını irdelemeye kalkıyorsa, sizin de onu dumur etmeye hakkınız vardır.

>  Engelli Çocuğa Sahip Ailelerin Farklı Olduğu 8 Durum

Ayrıca Bkz: Tekerlekli Sandalye Kullanıcıları Münasebetsiz Sorulara Nasıl Cevap Vermeli?

7 – Yürüyüşe Çıkmak

Başlarda insanlar nereye gittiğinizi sorduğunda yürüyüşe çıkacağınızı söyledikten sonra bir an için durup bunun artık doğru bir terim olmadığını kendinize hatırlatırsınız. Ama bu bir deyimdir ve sözkonusu ‘yürüyüşünüzü’ bir tekerlekli sandalyenin yardımıyla yapmak dışında hiçbir değişiklik yoktur. Kelimelerinizi özenle seçmek zorunda değilsiniz, bu sadece daha fala gerilmenize ve üzülmenize sebep olur.

8 – Yardım Teklifleri

İnsanların yardım etmeyi istemeleri oldukça normaldir. Ama her şeyin de yeri ve zamanı vardır. Zorlandığınız her zamanda, birilerinin koşarak yardıma ihtiyacınız olup olmadığını sorması, bir noktada rahatsız edici olabilir ve kendinizi gerçekten de sürekli yardıma muhtaç biri olarak görmeye başlayabilirsiniz. Nazik bir şekilde teşekkür edin ve gözlerinizi devirme aşamasını karşınızdaki arkasın dönene kadar bekletin.

9 – Ayrı Düşmek

Bilhassa bir konsere ya da canlı performansa gittiğinizde, bu durumla karşılaşabilirsiniz. Her ne kadar bu tarz alanlarda “eğer bilinçlilerse” tekerlekli sandalyeler için oldukça güzel pozisyonda yerler olsa da, yanınızda sadece bir ya da iki arkadaşınızı bulundurmanıza izin vardır. Dolayısıyla grubun geri kalanı sizden ayrılacaktır. Etkinliğin yapısına ve bulunduğu salona göre, tek başınıza eğlenmeye çalışmak durumunda bile kalabilirsiniz.

10 – Misafirlik

Tekerlekli sandalye kullanmaya başladığınızda, garip bir şekilde çevrenizdeki insanların sizinle daha fazla ilgilendiğini ve daha önce çağırılmadığınız yerlere davet edildiğinizi görebilirsiniz. Ancak bir yere misafir olarak katılmak istediğinizde, bunu tek başınıza gerçekleştirmeniz kolay olmayabilir. Her ne kadar iş yerleri, alışveriş merkezleri gibi halka açık alanlarda asansör bulunuyor olsa da, bir çok binada katları çıkmanız için merdivenleri kullanmak zorunda kalırsınız ve bu konuda size yardım edecek biri olmadığında hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

11 – Kaldırımlar

Tekerlekli sandalye kullanıcısı olarak  gözünüzü yoldan ayırmadan kullanmanız gerektiğinde bir süre sonra yolda bulunan çatlakları, tümsekleri ve çukurları ezberlemeye başlarsınız. Dahası, evet, bir süre sonra arnavut kaldırımlarından nefret etmeye başlayacaksınız.

12 – Otobüs Durakları

Şehir içi otobüslerde tekerlekli sandalye kullanıcıları ya da bebek arabaları için yalnızca tek bir yer ayırtılmış olur ve bu yer neredeyse her zaman başkaları tarafından işgal edilmiştir. Dolayısıyla ulaşım için halk otobüslerini kullanıyorsanız sıkıntı çekebilirsiniz. Otobüs durağında beklerken sizin dışınızda başka bir tekerlekli sandalye kullanıcısı ya da bebek arabalı bir aile gördüğünüzde, içten içe gerilmeye başlar, bir kapışma anı yaşanacağını ve bu savaştan geriye sadece tek bir sağ çıkacağını bilirsiniz.

tekerlekli sandalye otobüs kavgası

imgur

13 – Engelli Tuvaletleri

Nihayetinde umumi tuvalete ulaşmayı başarsanız bile, çoğu zaman engelliler için ayrılmış olan kabinin kendisi için fazlasıyla ferah bir kabin isteyen diğer insanlar tarafından kullanıldığını ya da daha da kötüsü bir depo haline dönüştürüldüğünü görürsünüz.

14 – İnsanların başınızı okşaması

Bu ilk kez başınıza geldiğinde şaşırmayın. Evet, yetişkin insanlar, hatta hiç tanımadığınız insanlar sanki bir çocukmuşsunuzcasına toplum içinde başınızı okşayabilir!

Toparlamak gerekirse, bir tekerlekli sandalye kullanıcısı günün herhangi bir anında pek çok sıkıntı ile karşılaşabilir. Başta zor gelebilecek olan bu gerçeklere zamanla alıştığınızı ve her birinden kendinize bir eğlence çıkarabildiğinizi göreceksiniz. Bütün bunların canınızı sıkmasına izin vermeyin. Çevrenizi anlayışlı insanlarla ve halinizden anlayabilecek tekerlekli sandalye kullanıcıları ile sarmaya özen gösterin ve anın tadını çıkarın.

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  • Ayşe
    7 sene ago Reply

    Off hakikaten AVM içerisinde asansör beklemek büyük eziyet ama böyle kıyıya köşeye koydukları zaman çok iyi oluyor ortalık yerde olunca herkes kullanıyor ama kenarda olursa gitmeye üşenip yürüyen merdivene biniyorlar

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search