Tekerlekli Sandalye Kullanan Engelli Biri ile İlişki

Engelli biri ile yakınlaşmanın size uygun olup olmadığını daha önce sorguladınız mı? Belki de sorgulamalısınız! Ancak böyle bir atılımda bulunmadan önce hayatınızda ve yaşam şeklinizde bulunan bazı hususları da göz önünde bulundurmalısınız. Sakatlıklar ve hastalıklar farklı şekillerde ve sertliklerde ortaya çıkabilir. İki insanın aynı hastalığı ya da sakatlığı, aynı şekilde deneyimleme ve hissetme ihtimali zayıftır. Bu yüzden hoşlandığınızı düşündüğünüz insan hakkında merak ettiğiniz konuları açık ve belirgin yaklaşımlar ve sorularla gidermeniz daha doğru olacaktır.

Ortak hobileriniz var mı? Diyelim ki motosiklet ile gezmek ya da tehlikeli sporlar gibi tutkularınız var; her ne kadar pek çok engelli insan bu tarz konularda aktif olmaktan hoşlansa da, bazen yapabileceklerinin bir sınırı vardır ve bunları göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Tekerlekli sandalye kullananlar için dağa tırmanmak her zaman listenin başında bulunmayabilir. Bir göl kenarında güzel bir yürüyüşe çımaya ne dersiniz? Peki ya kürek çekme ya da kano sporları? Tekerlekli sandalye kullananların spora ilgi duymadığı gibi bir yanılsamada bulunmayın. Pek çokları, özellikle kendileri için tasarlanmış bu tarz toplu aktivitelere katılmaktan fazlasıyla hoşlanır. Daha önce hiç tekerlekli sandalye kullanarak basketbol oynamayı denediniz mi? İnanın göründüğü kadar kolay değildir. Hoş, kolay göründüğünü kim söyleyebilir ki?

Beklentileri Yardımcıdan Ziyade Partner Olabilmeniz

İnsanların tekerlekli sandalye kullananlara olan yaklaşımları çoğu zaman içlerindeki ilgi gösterme ‘gereksinimini’ tatmin etme isteklerinden kaynaklanır. Evet, günlük hayatta çoğu tekerlekli sandalye kullanıcısı bir yardımcıya ihtiyaç duymaktadır, ancak unutmayın ki siz onun randevuya çıktığı bir insansınız, hasta bakıcı refakatçisi değil! Hareket kabiliyeti kısıtlı olan insanlar gündelik yaşamlarındaki ihtiyaçları için halihazırda aileleri vardır ya da bir yardımcı tutarlar. Dolayısıyla sizden beklentileri tam zamanlı bir bakım işi değildir. Ama elbette onlara yardıma ihtiyaç duydukları bir konu olup olmadığını sormanızda bir sıkıntı yok. Bununla birlikte tekerlekli sandalye kullanıcıları bir hizmetçi değil, bir eş aradıklarını size hissettirebilmekten mutlu olacaktır.

tekerlekli sandalyeli ile evlilik

tekerlekli sandalye kullanan biri ile ilişki

Bir randevuya çıktığınızda, hakkında kafa yormanız gereken konu, biz tekerlekli sandalye kullanıcılarının randevu esnasında nasıl davranacakları değil, sizin nasıl davranmamanız gerektiğidir. Tekerlekli sandalye kullanıyor olmak hareket kabiliyeti ile ilgili sıkıntıların göstergesi iken, kullanıcının size eğlendiremeyeceğinin ya da hoş vakit geçiremeyeceğinizin göstergesi kesinlikle değildir. Onunla birlikte sinemaya gidebilir, akşam yemeğine çıkabilir, spor aktivitelerine katılabilir ve başka her hangi bir randevuda yapabileceğiniz neredeyse her şeyi yapabilirsiniz. Eğer erişim olanağından emin değilseniz, birlikte yapacağınız etkinliği karşınızdakine sormaktan çekinmeyin.

Eviniz Tekerlekli Sandalye Kullanan Biri İçin Uygun mu?

Gelelim yaşadığınız yere. Daireniz tekerlekli sandalye kullanan birinin kolaylıkla ulaşabileceği ve girip çıkabileceği bir yerde mi? Giriş katında mı? Tekerlekli sandalye için yeterli genişlikte bir banyo/tuvalet var mı? Kapılar tekerlekli sandalyelerin geçebileceği genişlikte mi? Mobilyalar arasında, eşyalara çarpmadan evin içinde gezinebilecekleri kadar boşluk var mı? Bunlar uzun süreli ilişkiler adına göz önünde bulundurulması gereken ciddi konulardır.  Karşısındakinin evinde rahat yaşayamayacağını ya da onun evine rahat ulaşım sağlamayacağını bilmek, tekerlekli sandalye kullanıcısı için oldukça üzücü olabilir.

Tekerlekli Sandalye Kullanan Biri ile Çocuğum Olur mu?

Eğer tekerlekli sandalye kullanan biri ile ilişki yaşamak istiyorsanız ama günün birinde çocuk sahibi olmakla ilgili endişeleriniz varsa, size bir sürprizimiz var! Pek çok tekerlekli sandalye kullanıcısı da tıpkı sizin gibi ebeveyn olmak istemektedir. Fiziksel engelli olmak insanların çocuk yapmasına ve dahası onları sevmesine engel teşkil etmez. Pek çok engelli insan oldukça cazip profesyonel kariyerlere sahiptir ve sadece kendi gelirleriyle bile bir aileyi geçindirebilirler. Bir hastalık ya da sakatlığın yarattığı engeller hakkında düşünmeyi bırakın. Omuriliğe alınan bir darbe doğal yollarla çocuk sahibi olmayı engelliyor olsa bile, bir aile oluşturmak için elinizde tüp bebek yönteminden çocuk evlat edinmeye kadar pek çok olasılık seçenek mevcut.

tekerlekli sandalye kullanan biri ile sevişmek

tekerlekli sandalyedeki biri ile cinsel ilişki

Cinsel faaliyet,  oldukça kişisel bir konudur. Örneğin genital bölgelerindeki his duyusunu kaybetmiş olmasına rağmen çoğu zaman şahıslar karşısındaki ile cinsel bir aktivitede bulunmaktan hoşlanmaktadır. Diğer yandan çok iyi bildiğimiz gibi, bu konuyu korkutucu bulup bütünüyle bundan kaçınmakta olan insanlar da mevcut. İki tarafın da beklentilerinin ne olduğunun belirlenmesi için bu konuda açık ve dürüst bir konuşma yapılması gerekmektedir. Her ne kadar insanlar birbirinden farklı düşüncelere sahip olsa da, omurilik hasarı bulunan pek çok kişi çeşitli cinsel faaliyetlerde bulunma yetisine sahiptir. Bazen tek ihtiyacınız olan yaratıcı olmak ve bu konuda iki tarafı da mutlu edecek şekilde eşinizle ortaklaşa hareket etmektir.

>  Tekerlekli Sandalyede Hareketli ve Neşeli Kalmak İçin İpuçları

Çevremdekiler Tekerlekli Sandalye Kullanan Biri ile Beraber Olmamı Yargılar

Peki ya arkadaşlarım ve ailem eşim hakkında ne düşünecek? Bu konudaki naçizane fikrimiz şudur ki, size ait olan bir ilişki hakkında başkasının düşünceleri ne kadar umurunuzda olmalı? İnsanların birlikte güzel bir ilişki yaşayabilecekleri kişileri, sırf başkalarının düşünceleri yüzünden pas geçmesi, her zaman beni üzmüştür. Bir kişi, sahip olduğu hastalıklardan ve üzerinde oturduğu tekerlekli sandalyeden çok daha fazlasıdır.  Bu insanların da geri kalan herkes gibi hayalleri, tutkuları, duyguları ve ümitleri vardır. Evet, ilişkinizin başlangıcında çevrenizden eleştiri almaya hazır olun. Bu durumda ilişkinize karşı çıkan insanları eşinizle tanıştırın ve onun hakkında size harika gelen her şeyi bizzat görmelerine olanak tanıyın. Engelli insanlar hakkında daha önce sahip oldukları düşüncelerin nasıl da değiştiğini göreceksiniz!

Gezi ve etkinliklerinizi planlamak, engelli bir insanla birlikteyken görece daha çok zaman alabilir ve ilaçların kullanılma zamanından ulaşım olanaklarına kadar üzerinde çok iyi düşünülmesi gerekir. Ama bu, yapılamayacağı anlamına kesinlikle gelmez. Kendiliğinden ve doğaçlama olarak yapılamasa bile, etkinlikleriniz eğlenceli ve aşkla dolu geçmeye devam edecektir.

Tekerlekli Sandalye Kullanan Birisi İle Sevgili Olunur mu?

Toparlamak gerekirse, tekerlekli sandalye kullanan birisi ile randevuya çıkmalı mısınız? Olmaması için hiçbir sebep göremiyorum. Eğer aranızda bir çekim varsa, buna bir şans verin. Nihayetinde birkaç randevuya çıkmak, o insanla hemen evleneceğiniz anlamına gelmez. Sahip oldukları yaşam şekli ile ilgili aklınızda bir soru işareti varsa, bu konuda doğrudan ve açık bir şekilde konuşun. Aklınızda düşünceler yer etmeden önce, onların bu düşünceleri sizin yerinize açıklık getirmesine izin verin.

Her şeye rağmen bu durumun sizi rahat hissettirmeyeceğini düşünüyorsanız da sıkıntı değil. Unutmayın ki seçeneklere şans verdiğimiz müddetçe, dışarıda herkes için bir başkası bulunmakta.

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  • Esma
    7 sene ago Reply

    Engelli kisilerin de yurume uzuvlari saglam olan insanlardan bir farki yok ilk once bunu idrak etmeliyiz. 21. Yuzyilda insanoglunun mobilite sorununa takiliyor olmasi, iliskisini buna gore sekillendirmesi hepimizin ayibi

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search