Otomobil Kullanan Engelliler İçin Kış Aylarına Özel Tavsiyeler

Kışın başlangıcıyla birlikte araba kullanma kurallarınız da değişiklik gösterir. Özellikle kötü hava şartları ve gece sürüşlerinde artık çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Zamanında Hazırlanın

Karlı havalarda ya da kaygan zeminde kaza riskini en aza indrmek için, ilk yapmanız gereken şey bu havaların gelip çatmasını beklemek yerine zamanında önlem almaktır. Mutlaka evinizden ayrılmadan önce günlük hava durumunu kontrol edin ve kesinlikle gerekli değilse, sert havalarda araba kullanmamaya özen gösterin. Cep telefonunuzun her zaman şarjı olduğundan emin olun ve trafik durumunu da göz önünde bulundurarak gideceğiniz yere olası en az riskli yoldan gitmeyi tercih edin.

Tekerlekleri Kontrol Edin

Eğer sert hava şartlarının kış aylarında sık yaşandığı bir bölgede yaşıyorsanız, mutlaka kar lastiği ve zinciri taktırın. Lastiğinizin diş derinliğini de aynı zamanda kontrol ettirerek, 1.6 mm üzerinde olduğundan emin olun. Ve elbette, yollar düzelir düzelmez kar lastiklerinizi çıkartmayı unutmayın, bu lastikler normal hava koşulları için uygun değildir.

engelli şoför

kar yağarken takip mesafesi

Görüş Mesafenizi Kontol Edin

Araba kullanırken görüş mesafeniz ve görüş netliğiniz, olası kazaları önlemede en önemli kriterlerden ikisidir. Arabanızı çalıştırmadan önce pencerelerin ve ön camınızın buğusuz ve net olduğundan, ışıklarınızın tam olarak çalıştığından ve kar ya da buz ile kaplı olmadığından emin olun. Bu amaçla kazıma aletlerinin yanı sıra, buz çözücü spreyler kullanmanız, soğukta çok fazla zaman geçirmemenizi sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta, buzdan ya da kardan arındırmak için sıcak su kullanmamanız gerektiğidir. Özellikle ince camlar bu işlem sırasında kolaylıkla çatlayabilir.

Kar Yağarken Mümkün Olduğunca Ana Yolları Kullanın

Tekerleklerinizi ve görüşünüzü kontrol ettikten sonra artık yola çıkmaya hazırsınız. Ancak bu durumda bile çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle devamlı kar yağışı altındaki günlerde içteki şeritlerin kardan ve buzdan arındırılma çalışmaları yetersiz kalmaktadır. Dikkatinizin bir yandan dışarıya dönük olması gerekmektedir, unutmayın ki çevrenizdeki bütün araçlar ve araç kullanıcıları kışa sizin kadar hazırlanmamış olabilir. Mümkün olduğunca ana yolları kullanmaya özen gösterin, yoğun araba geçişinden dolayı bu yolların buz tutması daha düşük olasılıktır. Araba kullanırken arabanın hızı siz farketmeden artabilir, kış aylarında kesinlikle yüksek hızlara ulaşmadığınızdan emin olun. Bir yere canlı bir şekilde ulaşmak, oraya geç ulaşmaktan daha önemlidir. Bununla birlikte önünüzdeki araçlar ile yeterince mesafe bıraktığınızdan emin olun. Beklenmedik bir durumda, özellikle kış aylarında, aracınızı aniden durdurmanız yada manevra yapmanız oldukça güçtür. Unutmayın ki kazalar çok ani ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşir. Özellikle tekerlekli sandalye kullanıcısı bir şoförseniz küçük bir kazada bile yaralanma ya da arabanın içinde kapalı kalma riskiniz fazladır. Dahası, hiç zarar görmeseniz bile bu sizin psikolojinizi etkileyecek ve belki bir daha araba kullanamamanızla sonuçlanacaktır.

Gerekli bütün hazırlıkları tamamladığınıza, önlemleri aldığınıza, kontrolleri sağladığınıza emin olun ve sürüş esnasında dikkatinizi bütünüyle toplayın.

>  Engelliler İçin Kar Kızağı: Kışa Özel Garantili Eğlence

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search