Bangladeş’te El Pedalı ile Çalışan Güneş Enerjili Tekerlekli Sandalye Geliştirildi

Yeni geliştirilmiş olan ve elektrikli el pedalı ile çalışan güneş enerjili tekerlekli sandalyeler Bangladeş’te kullanıma çıkmak üzere. Üç tekerlekli bisikletler misali bu tekerlekli sandalyeler de ayak pedalları yerine elle döndürülmesi gereken kulplara sahip. Bu kulplar bir zincir aracılığıyla ön tekere bağlanıyor. Ellerinizle kulpu yavaşça döndürmeye başladığınızda koltuğun altında bulunan elektrik motorları gerekli işi yerine getirerek aracı hareket ettirirken, güneş panelleri de bu motoru şarj ediyor.

Çalışmada yer alan Dr. Abdul Malek Azad, BRAC Üniversitesi’nde bir profesör ve aynı zamanda dünyaca ünlü Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün bir üyesi. Azad ve ekibi bu prototipi, çalışanlarında geliştirilmesine yardım edeceği Felçli İnsanlar Rehabilitasyon Merkezi’nde ilk defa tanıttı.

Aşağıdaki linkte Felçli İnsanlar Rehabilitasyon Merkezi’nin kurucusu Dr. Valerie Anne Taylor’un tekerlekli sandalyeyi test sürüşüne çıkarmasını izleyebilirsiniz. Görüleceği üzere kulpları döndürmek ve aracı hareket ettirmek için neredeyse hiç kuvvet sarf edilmesine gerek yok.

ataur rahman, sheri jahan chowdhury ve jaber al rashid

Soldan sağa: Bangladeş BRAC Üniversitesi Kontrol Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde çalışmakta olup el kulpuyla çalışan güneş enerjili tekerlekli sandalyenin geliştirilmesinden sorumlu Ataur Rahman, Sheri Jahan Chowdhury ve Jaber Al Rashid el kulpunu ve güneş panellerini tanıtmakta.

Dr. Abdul Malek Azad’a Göre:

Geliştirilen güneş enerjili tekerlekli sandalyenin iki önemli özelliği var: gaz pedalı ve tork sensörü. Bu iki özellikle tekerlekli sandalyenin hem iç hem de dış mekanlarda, tamamen güvenli bir şekilde kullanılmasına izin vermekte.

Kontrol Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde tarafımızca Felçli İnsanlar Rehabilitasyon Merkezi için geliştirilen bir diğer şey ise taşınabilir solar şarj kiti. Kitin içinde güneş panelleri, bataryalar ve şarj kontrol kumandası bulunmakta. Yenilenebilir enerjinin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, akülü sandalye kullanıcılarının artık ulusal şebekeye bağlı kalmaksızın iç rahatlığıyla dolaşma özgürlüğüne sahip olacağını düşünüyoruz.

Önümüzdeki altı ay boyunca prototip halindeki tekerlekli sandalye hakkında testler yapılacak ve kullanıcılar, sağlık çalışanları ve merkezimizdeki mühendislerin geri bildirimleri doğrultusunda gerekli değişiklikler gerçekleştirilecektir. Merkezimizin güvencesi altında, yeni tasarlanan ve uygun maliyetli bu tekerlekli sandalyeler her türden ihtiyacı olan insanlar için üretime geçirilecektir.

Özellikle manuel tekerlekli sandalyeler ile manevra yapmanın ne kadar zor olduğu düşünüldüğünde, elektrikle çalışan, uygun fiyatlı ve kullanıcı dostu tekerlekli sandalyelerin arıtılması önemli bir adımdır.

>  Gaziantep'teki Akülü Tekerlekli Sandalye Kullanıcıları Yolda Kalmayacak

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search