Alo Engelli Taksi İle Kıbrıs’ta Engellilerin Ulaşımı Kolaylaşıyor

Alo Engelli Taksi uygulaması ile Kıbrıs’ta yaşayan yaklaşık 5 bin engelli bireyin, gerek sosyalleşmesi gerekse iş hayatına katılabilmesi, bir nebze de olsa kolaylaşacak gibi gözüküyor. Türkiye’de ve diğer Avrupa ülkelerinde uzun süredir hizmet veren alo engelli taksi projesi, Kıbrıs Türk Bedensel Engelliler Derneği girişimiyle yavru vatanda da hayata geçecek. Uzun süredir engellilerin ulaşımı için kolaylık sağlayan engelli taksi uygulamasını hayata geçirmek için birçok merciye başvuran dernek ekibi, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından izin verilen bu projesi ile büyük bir başarıya imza attı. Dernek başkanı Sedat Hacımehmet Kıbrıs’ta yaşayan her birey gibi, engellilerin de kolay bir şekilde ulaşım hakkı bulunduğunu vurgularken, geçtiğimiz Kasım ayı itibariyle Kıbrıs engelli taksi uygulamasını hayatı geçirdiler.

Kıbrıs’ta Engellilerin Ulaşım Sorununa Çözüm Alo Engelli Taksi

İngiltere ve Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde, hemen hemen bütün  taksiler tekerlekli sandalye ile binmek için uygunken, Türkiye’de ise engelliye uygun özel araçlar hizmet vermekte iken Kıbrıs’ta bunun olmayışı büyük bir eksiklikti. Fakat Kıbrıs Türk Bedensel Engelliler Derneği başvuruları sonucunda hayata geçirilen Kıbrıs Alo Engelli Taksi uygulaması ile engellilerin ulaşımı konusunda çözüm üretilmiş oldu. Kıbrıs, halkı haricinde yoğun turist alan bir ülke olduğu için engelli ulaşımı açısından herhangi bir hizmet olmayışı büyük bir handikaptı. Fakat bu sayede hem Kıbrıs’ta yaşayan engellilerin hayata katılması için hem de ülkeye gelen turistlerin, gerek havaalanından otellere transferi, gerekse ülke içerisinde rahatça seyahat edebilmeleri için engelli taksiler hayata geçirildi.

Sedat Hacımehmet: “Türkiye’nin çoğu bölgesinde ve Avrupa ülkelerinde engelliler, uygun şartlar sağlandığı takdirde herhangi bir refakatçiye ihtiyaç duymadan bir yerden bir yere gidebilmekteler. Kıbrıs’ta maalesef bu durum oluşmamıştı. Alo Engelli Taksi uygulaması, bu noktada Kıbrıs için büyük bir ihtiyaçtır ve bu eksikliği gidermek için Kıbrıs Türk Bedensel Engelliler Derneği olarak Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na projemizi sunduk ve girişimlerimiz olumlu sonuç verdi. Kasım ayından itibaren Alo Engelli Taksi uygulaması başladı ve bu uygulama ile engelli kişiler ulaşım konusunda artık hizmet alabilecekler. Kıbrıs’a tekerlekli sandalye ile gelen turistler de tatillerini rahatça geçirebilecekler.” diye belirtirken, “Kıbrıs’ta yaşayan engelli sayısı 5 bin civarında, tabii ki bu sayı engel raporu olabilecek tüm hastalıkları kapsamakta. Kanser, böbrek yetmezliği, işitme engeli gibi durumları ayırırsak bedensel engelli sayısı 4000 civarında.” diye belirtti. Başkan Hacımehmet, hastalık sebebiyle engelli olma durumunun bedensel engelli kişiler ile bir tutulmaması gerektiğini düşünüyor.

“Engelli bireyler olarak tek mücadelemiz engelli olmayan kişilerle eşit şartlara sahip olmaktır” diyen Hacımehmet, “ben de Kıbrıs’ta Dereboyu’na giderek bir mekanda içkimi içebilmek istiyorum, çalışabilmek, hayatın içinde yer almak istiyorum fakat yapamıyorum. Çünkü rahat bir şekilde kullanabileceğim ulaşım seçeneklerine sahip değiliz. Kamuya açık binalarda ve her yerde nasıl normal insanlar için merdiven yapılıyorsa, tekerlekli sandalye kullanan kişiler için de rampa yapılmalıdır. Çünkü engellilerde bu hayatın içinde varlar.” diye ekledi.

Tek Projeleri Alo Engelli Taksi Değil

Kıbrıs Türk Bedensel Engelliler Derneği olarak sadece Alo Engelli Taksi projesi için değil, eğitim konusunda da projeler üzerinde çalıştıklarını söyleyen Sedat Hacımehmet, Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs Elçiliği ve Kıbrıs’taki belediyeler ile görüştüklerini söyledi. Kıbrıs’ta 200’e yakın atanamayan özel eğitim öğretmeni olduğunu vurgulayan Başkan Hacımehmet, Kıbrıs’ta Özel Eğitim Öğretmeni açısından eksik olmadığını fakat engelliler için yeteri kadar okul olmadığını ifade ederken, “umuyoruz ki engellilerin eğitimi konusunda gerçekleştirmek istediğimiz projeler başarıya ulaşır.” dedi.

>  Akülü Tekerlekli Sandalye Aküsü

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  • Veyhun
    7 sene ago Reply

    Engelli taksi bence oldukça iyi bir fikir olmuş Dünyada oldukça fazla örneği var geçde olsa bizdede sayıları hızla artmalıdır

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search