Akülü Tekerlekli Sandalye Aküsü

Elektrikten üretilen enerji hayatımızın her alanında kullanılmakta. Bu enerjinin avantajları kadar belli dezavantajları da söz konusudur. Bu enerjinin üretimi ile tüketimi bir arada sağlanmaktadır. Elektriğe sürekli ihtiyaç duyulduğundan bunları küçük kutucukların içine depolamak da mümkün. Bu küçük kutucuklara pil ya da akü diyebiliriz. Akülü tekerlekli sandalye aküsü de buna verilebilecek örneklerden birisidir.

 Tekerlekli Sandalye Akü Çeşitleri 

 Jel Akü Kuru akülerin yanı sıra jel aküler de piyasaya sürülmüştür ve son dönemlerde çok sık kullanılmaktadır. Özellikle tekerlekli sandalyelerin tam randıman vermesi için akülü tekerlekli sandalye aküsü olarak bu tür ürünler kullanılmaktadır.

Akünün bünyesinde bulunan jel tabaka elktrolitleri emer ve sandalyenin sarsılmadan yürümesine olanak sağlar. Doğa dostu olan bu akünün değişimi ve yenilenmesi oldukça kolaydır. Jel tabaka sayesinde şarj etme sürecinde kısa devre sorunu da yaşanmamaktadır. Gaz rekombinasyon özelliği taşıyan bu akü modeli, gaz sızıntını engeller ve daha yüksek performans sağlar.

 Deep Cycle Jel Akü Akülü tekerlekli sandalye aküsü olarak kullanılan bir diğer model de deep cycle jel akülerdir. Cam keçe plaklar ile oluşturulan bu akü tipi, oldukça dayanıklıdır ve akünün ömrünün uzun olmasını sağlamaktadır.  Tekerlekli sandalye kullanıcıları uzun yol giderken bile sarsılma etkisi ile karşılaşmaktadır. Sarsılmayı engelleyen temel nokta da aküdür. Bu nedenle kullanıcıların ek bir seçenek olarak kullanabileceği akü modellerinden birini oluşturmaktadır.

 Tekerlekli Sandalye Aküleri Nasıl Çalışır? 

akülü sandalyeler için jel akü

Enerjinin üretilmesi, alınması ve verilmesi koşulu ile çalışmaya başlayan aküler, prensip olarak araba aküleri ile aynı biçimde çalışmaktadır. Kömür ve yağ ikilisinin aynı anda yanması ile ortaya enerji çıkar.  Yakılan yağın tekrar enerjiye çevrilebilmesi yalnızca şarj edilebilir akülerde mümkündür. Aküler şarj konumuna getirildiğinde üretilen enerji dışarıya aktarılmaktadır. Bu da enerjinin dönüşüm sağlamasını ve akünün dolmasını sağlamaktadır. Akülü tekerlekli sandalye aküsü ve diğer akülerin şarj olma prensibi aynıdır.

 Tekerlekli Sandalye Akülerinin Kullanımı 

Aşağıda akülerin kullanımları hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

 Özel Şartlar ve Dayanıklılık  Soğuk hava, aküye aşırı zarar vermektedir. Akülerin sıcaktan korunması gerektiği rivayet edilmekte ancak durum tam aksine bir hal sergilemektedir. Soğuk havalarda akülü tekerlik sandalye aküsü tam dolu bir şekilde kapalı bir alanda muhafaza edilmelidir.

Akülerin bağlantı noktaları mutlaka kontrol edilmeli. Çevrenizde görmüşsünüzdür; bir araca takılacak akü taşınırken bile sarsmamaya özen gösterilmektedir. Bu nedenle akünün sarsılmaması için bağlantılarının sıkı olması gerekmektedir.

Daha öncesinde kullanılmış olan 2. el tekerlekli sandalye akülerinin yeniden bağlanması, ısıtılması gibi işlemler patlamalara ya da yangınlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle akülerin yeniden kullanımı doğru bir hareket olmayacaktır.

 Tekerlekli Sandalye Akülerinin Bakımı  Tekerlekli sandalye aküsü için bakım durumu diğer akülerden farksızdır. Bu nedenle bakımı yapılmamış aküler yeterli performansı sağlayamayacağı ve tehlikelere yol açabileceği için bakımları mutlaka yaptırılmalıdır.

Bu koşullarda aşağıdaki şartlar göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Aküler kesinlikle temiz tutulmalıdır.
 • Muhafaza edilecek olan akü ortalama bir sıcaklıkta tam dolu şekilde saklanmalıdır.
 • Akünün saklandığı oda 25 dereceden fazla bir ısıya sahip olmamalıdır.
 • Akülerin periyodik olarak temizliği yapılmalıdır.
 • Akülere ait gaz delikleri bulunmaktadır. Bu delikler sürekli kontrol altında tutulmalı ve gereken temizlik yapılmalıdır.
 • Akü kutupları, korozyon yapabilen parçalardır. Vazelin sürmek korozyon oluşumuna engel olacaktır.
 • Akü bağlantılarındaki cıvataların kontrolü de önemlidir. Bu nedenle kırık ya da çatlak olan civatalar bulunuyorsa mutlaka yenisi ile değişim sağlanmalıdır.
>  İngiltere'deki Havalimanlarında Engelli Kişiler İçin WheelAir Kullanılacak

 Akü Şarj Boşaltma & Bakım 

 • Akülü tekerlekli sandalye aküsü yüzeyinde kir ya da yağ gibi şeylerin birikmemesine dikkat edilmelidir.
 • Muhafaza edilen akünün kutusunun çatlak olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Oksitlenmeye karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

 Emniyet Tedbirleri  Akülü tekerlekli sandalye aküsü montajı yapılmadan önce aşağıdaki hususlara mutlaka dikkat edilmelidir.

 • Akülü tekerlekli sandalye aküsü kullanılırken sabit olup olmadığına mutlaka dikkat edilmelidir.
 • Tekerlekli sandalye sürtünmeye sebebiyet vediğinden ortaya kıvılcım, yangın vb durumlar çıkabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
 • Akünün şarj durumu mutlaka kontrol edilmeli, periyodik olarak dolumu sağlanmalıdır.
 • Unutmayın, tedbirleri yerine getirilmemiş akülerin kullanımı mutlaka zarar getirecektir.

Akülü tekerlekli sandalye aküsü seçerken doğru karar verilmeli, satıcı firma ile mutlaka iletişim halinde olunmalıdır.

 Tekerlekli Sandalye Akü Markaları 

 • zinova akü

  Zinova markasına ait iki tip akü bulunmaktadır.

 • Kuru ve jel olmak üzere ikiye ayrılır.
 • Jel olanlar çok daha kullanışlıdır.
 • Akülü tekerlekli sandalye aküsü alacaklar bu markayı tercih edebilmektedir.
 • Akünün voltajı 6 ve 12 volt arasında değişmekte, fiyatlar da buna göre farklılık göstermektedir.
 • Amperler 1.2 den başlayıp 250 ye kadar değişmektedir. Haliyle bu özelliğin de fiyatta etkisi farklıdır. Boyutlar da aküden aküye değişmektedir.

 • fza akü

  Akülü tekerlekli sandalye aküsü modelleri arasında sık tercih edilenlerden birisidir.

 • Zinova markası gibi bu akünün de amper değerleri aynıdır.
 • Jel ve kuru seçenekleri bulunan akünün, şarj tutma kapasitesi yüksektir.
 • Sızma ve korozyona karşı iç yüzeyinde özel plaklar bulunmaktadır.
 • Fiyatları değişken olan bu akü modelini de kullanıcılar rahatlıkla tercih edebilmektedir.

 • first power akü

  Akünün jel ve kuru olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

 • Akülü tekerlekli sandalye aküsü modellerinden yine tercihler arasında ilk sırada yer almaktadır.
 • Jel akü modeli daha uzun ömürlü ve kalitelidir.
 • Kış şartlarına karşı oldukça dayanıklı olan bu modelin, full olarak şarj edilme zorunluluğu da bulunmamaktadır.
 • 6 ile 12 volt arasında değişiklik gösteren performansı ile uzun ömürlüdür.
 • Fiyatlar akünün modeline ve kapasitesine göre farklılık göstermektedir.

 • yiğit akü

  5 yıl ömrü bulunan akü, sık tercih edilmektedir.

 • 60 dereceye kadar tam performans sağlamaktadır.
 • Düşey ya da yatay konum fark etmeksizin kullanılabilmektedir.
 • Dengeli bir tasarıma sahiptir.
 • Fiyatlar akü tipine göre farklılık göstermektedir.
 • Kuru ve jel olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

 Tekerlekli Sandalye Akü Fiyatları 

Fiyatları değişkenlik gösteren akülü sandalye aküsü ile ilgili piyasada pek çok model bulmanız mümkün. Aşağıda sizler için en çok tercih edilen modelleri ve fiyatlarını sıraladık.

QSM 12V 28 AH TEKERLEKLİ SANDALYE AKÜSÜ

315 TL gibi bir rakam ile satışa sunulan tekerlekli sandalye aküsü olan Zinova markasının bu modeli, kullanıcıların tercihleri arasında yer almaktadır. Kolay kullanım ve sarsıntı önleyici özellikleri ile fiyatı da oldukça uygundur. Raf ömrü uzun olsun, sürekli olarak kullanayım diyorsanız bu modeli rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

UNIVERCELL 33 AH JEL TEKERLEKLİ SANDALYE AKÜSÜ

Piyasada 500 TL’ye kadar bulabileceğiniz bu ürün jel yapılıdır. Uzun ömürlü olan bu aküyü tercih edebilirsiniz. Fiyatı da ortalama bir fiyat olduğundan uzun vadeli kullanılabilmektedir. 2 yıl garantisi olan bu ürün, yeni bir aküyü uzun bir süre almayı gerektirmeyecek niteliktedir.

VOLT 100 AH TEKERLEKLİ SANDALYE AKÜSÜ

600 TL ve üstü rakamlarla satışa sunulan bu akü modeli de kullanıcılardan tam puan almıştır. Fiyatı gibi kendisi de yüksek kalitede olan bu akü jel yapılıdır. Özellikle jel yapılı akü kullanımı sağlanması gerektiği düşünülecek olursa kullanıcılar için özenle seçilmiş bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

 Neden Jel Akü Kullanmalıyım?  

Akü modellerinden, akülü tekerlekli sandalye aküsü modellerinden ve işlevlerinden bahsettik. Şimdi neden jel akü kullanmamız gerektiğine dair bilgilendirmeler yapalım.

Jel aküler, herhangi bir bakım gerekmeden kullanılabilen akülerdir. Bu nedenle de oldukça zahmetsizdir. Sıvı elektrolitlerin bulunduğu jel aküler, kullanım bakımından büyük avantaj sağlamaktadır. Bünyesinde bulunan elektrolit, akma ya da damlama yapmayacağından, gövdeye de zarar vermemektedir. Raf ömrü uzun olan bir akü kullanmak, rahat şarj edebilmek ve sorun yaşamak istemiyorsanız jel aküleri tercih edebilirsiniz.

 Jel Akülerin Kullanım Alanları 

Jel aküler, akülü tekerlekli sandalye aküsü olarak kullanılmanın yanı sıra teknelerde de kullanılmaktadır. Tekne gibi büyük bir taşıtın hareket etmesine olanak sağlayan bu akü tipinin vereceği güveni anlatmak gereksiz olabilir ancak jel akülerin bu alanda dahi kullanıldığı düşünülürse, ömrü hakkında da yeterli bilgiye sahip olunacaktır.

Teknelerin dışında bir diğer kullanım alanları da, karavanlardır. Tekneden sonra yine uzun yol giden ve sürekli hareket halinde olan karavanlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Küçücük bir tekerlekli sandalyeyi hareket ettiren jel akünün karavandaki performansını düşünebiliyor musunuz?

Golf araçları da yine jel akü ile hareket etmektedir. Kısa mesafe giden bu araçlar, jel aküler sayesinde uzun ömür ve dayanıklılık kazanmaktadır. Görüldüğü gibi akülü tekerlekli sandalye aküsü olarak çok kullanılan jel aküler pek çok alanda kullanılmaktadır.

Bu araçların yanında jel akünün bir başka kullanım alanı da yer temizleme makineleridir. Süper market, hastane, fabrika gibi pek çok alanda kullanılan yer temizleme makineleri de yine jel aküler ile performansını artırmaktadır.

Bunlar dışında transpaletler, mobil dükkanlar, engelli scooterları da yine jel akü ile tam performans göstermektedir.

Sizler için akülü tekerlekli sandalye aküsü hakkında detaylı bilgi verdik. Akü seçimi yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsettik. Biraz da akülü sandalyeniz için yapabileceklerinizden bahsedelim.

 Akülü Sandalyenizin Ömrünü Uzatmanın Yolları 

Akülü sandalye kullanıcıları, akülerini mutlaka gece şarja takmalı, akünün ömrünün bitmemesi için bu noktalara dikkat etmelidir.

Şarj aleti: Şarj aletleri, akülü tekerlekli sandalye aküsü şarjı için oldukça önemlidir. Bu nedenle mutlaka şarjı yarıda kesmeyen aletler kullanılmalıdır.

Motorlar: Motorlar, akülü sandalyelerin en önemli parçalarından biridir. Çamur vb dış etkenler ile zarar görebileceğinden mutlaka temiz tutulmalı ve gereken bakımı yapılmalıdır. Motorun performansı için de yine bakım için gerekli önlemler alınmalıdır.

Ön tekerlekler: Ön tekerlekler, en çok zarar gören parçalardan biridir. Darbe alması çok kolay olduğundan dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır. Sandalyeniz çok daha uzun ömürlü olsun istiyorsanız , tekerleklerinizin darbe almamasına özen göstermelisiniz. Darbe gören rulmanlar, sonrasında çok daha büyük maliyetler ortaya çıkarmaktadır.  Arka tekerlekler daha muhafazalı bir konumda yer aldığından, ön tekerlekleri korumak çok daha büyük bir önem arz etmektedir. Akülü tekerlekli sandalye aküsü de alınan darbeler ile sarsıldığında zarar görebilecek niteliktedir. Bu nedenle her iki parça için de hassasiyet oldukça önemlidir.

Sonuç olarak tekerlekli sandalye aküsünden şarj aletine, lastiklerden motora, motordan gövdeye kadar her parça ayrı ayrı önem teşkil etmektedir. Sandalyenizin temizliğine de aynı özeni göstermeniz uzun ömürlü olmasını kolaylaştıracaktır. Jel akü ile çalıştırdığınız sandalyeleri düzenli olarak şarj etmeyi kesinlikle unutmayın. Gerekli tedbirleri yerine getirin ve güvenilir markaların akülerini kullanın. Tüm bu koşullar sağlandığında konforunuz daha da artacak, sandalyenizin performansına siz de hayret ile bakacaksınız.

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

5 Comments

 • ayhan
  7 sene ago Reply

  engelli olmak bu dunya kosullarında cok zor. hic bir sey engelli kardeslerimiz düsünülerek yapılmıyor. yapılsada diğer insanlar bunalrı gormezden geliyor ve onların zor olan kosullarını daha da zorlaştıryor

 • Önder
  7 sene ago Reply

  Tekerlekli Sandalyeler hakkında detaylı bilgiler arıyordum sonunda bu sitede buldum her şeye değinmişsiniz konu olarak teşekkürler.

 • metin
  7 sene ago Reply

  haberlerde izlemisstim engelli bir vatandasın akülü arabasının aküsünü calmıslar. bu kadarda reziillik olmaz. nasıl vijdandır yahu. nasıl yapabildiniz

 • Hilal
  7 sene ago Reply

  Tekerlekli sandalye aküsüde bildiğin araba aküsüne birebir beziyor. Bu ağırlık yapmazdı o sandalyelerde

 • aykut
  7 sene ago Reply

  yaşamı kısıtlanmıs ve hareket kabiliyeti bu akulu sandalyeyelere bağlı kardeslerimiz icin kampanyalar duzenlenmeli. bir cok kisi icin pahalı fiyatlar

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search