Bir Tekerlekli Sandalye Kullanıcısı Olarak Başkalarından Yardım İstemek

Sanılanın aksine tekerlekli sandalye kullanıcıları genellikle herkes gibi oldukça bağımsız bireyler olup, kendi başlarına günlük ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak bazen öyle anlar gelir ki onlar da bir başkasının yardımına ihtiyaç duyarlar. Aile üyelerinden ya da yakınlarından yardım istemek çoğu tekerlekli sandalye kullanıcısı için sıkıntı değildir, bu insanların seve seve kendilerine yardım edeceğini bilirler. Ancak bir markette üst raflara ulaşmak, otomatik açılmayan kapılardan geçmek gibi kimi durumlarda, çevrede kendinize yakın hissettiğiniz insanları bulamayabilirsiniz. Ve belki de, hiç tanımadığınız bir insandan yardım istemek size o kadar kolay gelmeyebilir.

Oysa ki doğru şekilde yardım istediğinizde, kendi güveninizi zedelemediğinizi kolayca fark edeceksiniz. Öyle ki bazı durumlarda can sıkıcı olmakla birlikte insanların daha siz istemeden size yardım teklifinde bulunduğu olmuştur, yani anlayacağınız bu insanlar halihazırda yardım etmeye isteklidirler. Tek yapmanız gereken biraz cesaretle neye ihtiyacınız olduğunu karşınızdakine söylemek. Aşağıda bu işi kolaylaştıracak bilgileri bulabilirsiniz.

  • Bakış Açınızı Değiştirin

Yardım istemek, bağımsız bireyselliğinizden bir şey kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Dolayısıyla bakış açınızı değiştirmeniz gerekir. Tekerlekli sandalye kullanmadığınızı varsayın. Elleriniz poşetlerle dolu olabilir ve yine otomatik olmayan bir kapıyı açmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz. Muhtemelen o sırada yanınızdan geçmekte olan yabancı bu durumu fark edip yardımınıza koşacaktır. Nasıl ki o durumda bağımsızlığınızdan bir şey kaybetmeyecekseniz, tekerlekli sandalyede olmanız da bir şeyi değiştirmeyecektir. Nihayetinde siz de bir insansınız ve diğerleri kendiliğinden yardım etmeye hazır değilse, kibar bir dille bunu siz rica edebilirsiniz.

  • Kendinizden Emin Olun

Kendinizden emin bir duruş sergileme, çekingenliğinizi azaltmakla birlikte durumun kontrolünün hala sizde olduğu hissini verir. Dahası özsaygınızı karşınızdakine gösterirseniz, bu o kişinin size acımasına da engel olur. Böylelikle söz gelimi tekerlekli sandalyede oturan yardıma muhtaç bir insana değil, herhangi bir yardıma muhtaç insana yardım etmekte oldukları hissiyatını vererek, karşınızdakini de rahatlatacaksınız.

Elbette kendinizden emin konuşmaktan kastım sesinizi yükseltmeniz ya da sert bir ifadeyle konuşmanız değil. Ancak yardım isteyiş şekliniz, yardımı aldıktan sonra hissedeceklerinizi doğrudan etkilemektedir. Örneğin, ne yazık ki birçok insan utangaç bir şekilde gözlerini kaçırarak ve hatta kimi zaman kekeleyerek yardım istemektedir ve bu da yardım aldıktan sonra bunu aslında hak etmediklerini düşündürtmekte ve kendilerinden utandırmaktadır. Bunun yerine yapmanız gereken, normalde nasıl davranıyorsanız o şekilde davranmaya devam etmek. Keskin, akışkan ve kibarlığınızdan ödün vermeyen ama aynı zamanda altta kalmayan bir dille ne istediğinizi söylemek, bu esnada gözlerinizi kaçırmamaya dikkat etmek ve kendinizden ya da sahip olduğunuz tekerlekli sandalyeden utanmadığınızı karşınızdakine yeterince belli etmek önemlidir.

Engellilerin yardım istemesi

başkalarından yardım istemek

Yardım istemekten kesinlikle utanmayın. Çünkü bu esnada birçok tekerlekli sandalye kullanıcısının gözden kaçırdığı bir şey de yapmaktasınız; diğer insanların yaşadığımız bu zorlukların bilincine varması. İnsanlar sizin kendileri gibi her istediğini kolayca elde edemediğini anladıklarında düşünmeye başlayacaklar. Ve bir toplumsal düzeni değiştirmenin yolu, toplumu oluşturan bireylerin düşüncelerini  değiştirmekten geçer. Bu insanlar sizin yardıma ihtiyacınız olduğunu gördüğü her durumda, tekerlekli sandalye kullananlara özel eğimli yolların yapılması gerektiği, otomatik kapıların yaygınlaştırılması gerektiği ya da süpermarketteki raf içeriklerinin yeniden düzenlenmesi gerektiği gibi çeşitli konularda isteklerini dile getirmeye başlayacaktır.

  • Mahcup Olmayın

Mahcup olmamak, saygısız olmak anlamına gelmez. Sadece sesinizin tonunda kendinizden utandığınızı gösteren hiçbir tını olmadığına emin olun. Nihayetinde şehirde dolaşıp kasti bir şekilde otomatik kapısı olmayan bir bina bulup bütün gün önünde başkalarından yardım isteyerek geçiriyor değilsiniz. Tekerlekli sandalyede olsun olmasın, herkesin yardıma ihtiyaç duyduğu anlar vardır.

  • Teşekkür Edin

Eğer karşınızdakine saygı duyduğunuzu göstermek istiyorsanız, nasıl teşekkür edeceğinizi öğrenmeli ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Ama bunu abartarak, her kelimenizden sonra teşekkür etmek, sadece karşınızdakinin rahatsız hissetmesine, size acımasına ve sizin de mahcup görünmenize sebep olur. Bunun yerine aradığınız yardımı aldıktan sonra kendinizden emin ve bunu hisseder bir şekilde tek bir kez teşekkür ederim demeniz yeterlidir.

>  Tekerlekli Sandalye ile Dans Sporu

Unutmayın ki herkesin zaman zaman yardıma ihtiyaç duyduğunu kabullenmek, bütün bu işlemleri sizin için daha kolay kılacaktır. Ve inanın ki insanlar size yardım etmeye dünden razıdır. Rolleri değiştirerek sizden yardım istendiğini düşünün, yardım edeceğiniz insanın kendisini kötü hissetmesini istemezdiniz, değil mi?

Yine unutmayın ki yeryüzünde iyi kalpli insanlar olduğu kadar kendileri dışında kalan hiç kimseyi umursamayan ya da öylesinden zevk aldığı için kötülük yapmaktan hoşlanan insanlar da vardır. Bunların dışında bir de engellileri düşünmekten bile kaçınan ve kendilerine sorulan sorulara zamanlarının olmadığı cevabını vererek, kaçıp uzaklaşan insanlar da vardır. Umursamayın. Bunun cesaretinizi kırmasına izin vermeyin ve bir başka insandan yardım isteyin. Çünkü bu durum sizin bir eksikliğinizden değil, dünya nüfusunun tekerlekli sandalyede yaşamanın ne demek olduğunu bilmeyen insanlarının, empati yoksunluğundan kaynaklanmaktadır.

 

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  • feyyaz
    7 sene ago Reply

    çok zor bir hayat baskalarına muhtac oalrak yasayabilmek. ama basa gelen cekilir. allaha sığınıp yola devam etmekten baska care yok. umarım bir tıbbi tedavisi bulunur bu problemin

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search