Tekerlekli Sandalye ile Dans Sporu

Tekerlekli Sandalye Dansı ya da Tekerlekli Sandalye Dansı Sporu (şimdilerde Para Dance Sport – Türkiye’de hâlâ ilk isimle anılıyor) alt vücut uzuvlarında engeli bulunan atletleri kapsıyor. Tekerlekli sandalye dansçıları “combi” stili, sağlıklı vücuda sahip bir bireyle (ayakta) ya da “ikili” (duo) stilde, iki tekerlekli sandalye kullanıcısı beraber, katılabiliyorlar.  Tekerlekli sandalye kullanıcıları elektrikli ya da  manuel tekerlekli sandalyeler  kullanabiliyorlar.

Yarışması yapılan salon danslar arasında Vals, Tango, Viyana Valsi, Fokstrot ve Quickstep bulunuyor.  Latin Amerika dansları arasında ise Samba, Ça-ça-ça, Rumba, Paso Doble ve Jive bulunuyor.  Ayrıca dörtlü, altılı ya da sekizli çiftler için Grup Düzenli Dans da var.  Yeni etkinlikler Serbest Stil ve Solo Dansları içeriyor.

Yarışmalarda tekerlekli sandalyeli dansçılar fiziksel becerileri, hareket kabiliyetleri ve işlevlerine göre Sınıf 1 ve Sınıf 2 olarak gruplandırılıyor.  Sınıf 1 üst düzey bir engeli bulunan ya da akülü tekerlekli sandalye kullananlardan, Sınıf 2 ise üst vücudunu daha etkili kullanabilenlerden oluşuyor.

1998’de, Tekerlekli Sandalye Dansı Sporu IPC Şampiyona Sporu haline geldi, fakat hala paralimpik programın bir parçası değil.  Uluslararası Paralimpik Komite (IPC) tarafından yönetiliyor ve IPC Tekerlekli Sandalye Dansı Sporu Teknik Komitesi tarafından düzenleniyor.  Tekerlekli Sandalye Dansı Sporu 29 ülkede birçok atlet tarafından yapılıyor.

Tekerlekli Sandalye Dansı birçok sosyal dans içeriyor;  sosyal ve rekabetçi tekerlekli sandalye dansları birlikte bulunuyor.

Tekerlekli Sandalye Dansının Faydaları

Tekerlekli Sandalye Dansı egzersiz yapmak, araba kullanmak ve özgüven geliştirmek için eğlenceli bir aktivite ve aynı zamanda bireylere günlük hayatlarında kullanabilecekleri (arkadaşlar ve aileyle gidilen sosyal aktivitelerde dans etmek gibi) bir yetenek bahşediyor.

Tekerlekli sandalye dansının faydaları arasında şunlar yer alıyor:

 • Egzersiz ve dans sayesinde formunuzu ve hareket kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz.
 • Etkinliklere katılarak özgüveninizi ve öz saygınızı geliştirebilirsiniz.
 • Başkalarına katılarak sosyal izolasyonu azaltabilirsiniz.
 • Tekerlekli sandalyeyi daha iyi kullanmayı öğrenerek kişisel bağımsızlığınızı artırabilirsiniz.

 

>  Tekerlekli Sandalye Merdiven Çıkma Aparatı

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

3 Comments

 • M.Sumbul
  7 sene ago Reply

  Çevremde görmüş olduğum kadarıyla engelliler Aslında genel itibariyle zor bir yaşama sahip olsalar da Dans konusunda oldukça hevesliler. Bu şekilde bir hobiden ziyade spor olarak yapmak yaşama katılmaları açısından ve kendilerine öz güven duymalarını oldukça kolaylaştıracaktır

 • mahmut
  7 sene ago Reply

  gerçekten büyük başarı engelli olup bu sprou yapabilmek.

 • Gülşen
  7 sene ago Reply

  İlginç ama bir o kadarda azmin öyküsü diyebiliriz. tekerlikli sandalyede olmak ve hayata sürekli tutunup kalmak oldukça zor olsa gerek

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search