Video Oyunlarındaki Unutulmaz Tekerlekli Sandalyeli Karakterler

Son zamanlarda engelliler bilgisayar oyunu oynarken yeni ve özlemini duydukları şeyler görüyor olabilirler.

Bilgisayar oyunu karakterlerinde çeşitliliğe duyulan ihtiyaç arttıkça, oyunlar için devir değişiyor. Kadınlar, eşcinseller, lezbiyenler ve diğer azınlık sayılan karakterlerin oyunlarda yer almasının fazlaca talep edilmesi dolayısıyla, video oyunu yapımcıları, heteroseksüel genç beyaz erkeklerin hitap etmeleri gereken tek topluluk olmadığını, özellikle de son zamanlarda oyun konsolları ve çevre birimleri engellilerin video oyun oynamasını kolaylaştıracak özellikleri bünyelerine ekledikçe, fark etmeye başladılar.

Sly Cooper gibi bütün yaş gruplarına hitap eden oyunlardan Grand Theft Auto gibi testosteron bombası macera oyunlarına – işte altı unutulmaz engelli video oyunu karakteri.

1- Lester Crest – Grand Theft Auto V

lester crest gta 5

lester crest

Grand Theft Auto ya çok sevdiğiniz ya da nefret ettiğiniz suçlarla bezeli köklü bir seri. Hedef kitlesi kesinlikle erkekler olan bu oyunda amaç tamamen araba çalmak (ve tabii bundan dolayı oluşan çılgınlık).

Grand Theft Auto V’te yine Lester ile karşılaşıyoruz – şanınız yürüsün diye size büyük soygunlar ayarlayan bir deha! Wiki’sinde belirsiz bir harcama hastalığı olduğu ve bazen değnek, bazense tekerlekli sandalye kullanan bir yaltakçı olduğu belirtiliyor. Kim demiş engelliler de engelsizler gibi pis işlere karışamaz diye? Yürü be Lester!

2- Taimi – Guild Wars 2

Guild wars 2 Taimi

taimi

Temelde bir MMORPG olan Guild Wars 2, World of Warcraft gibi kurgusal bir dünyada yer alıyor. Bu türden tüm oyunlarda olduğu gibi, oyuncular savaşçılardan şifacılara, şifacılardan “charr” gibi ırklara uzanan çeşitlilikte karakterler arasından seçim yapabiliyor.

Guild Wars 2’de bunlara ek olarak bir de Taimi diye bir karakter var. Taimi, kas hastalığı olan bir karakter (degenerative muscle disease). Scruffy isminde, onu koruyup kollayan sihirli bir tekerlekli sandalye görevi gören bir goleme biniyor. Taimi’nin karakteri öyle özenli tasarlanmış ki, fanatik bir hayran kitlesi bile var.

Multipl skleroz(MS) hastası bir hayranın oyun geliştiricilerine böyle güçlü bir karakter yarattıkları için teşekkür ettiği mektubu şuradan okuyabilirsiniz.

3- Sir Hammerlock – Borderlands 2

Sir Hammerlock Borderlands 2

sir hammerlock

Engelli bir bireyin komik uyarlaması için, FPS rol yapma oyunu Borderlands 2’nin Sir Hammerlock’undan daha iyisini bulamazsınız. Bu eşsiz oyun Pandora gezegenindeki hazine avcılarının, insanlığı kurtarmak için bir minerali güvende tutmaya çalışmasını konu alıyor.

Oyunda, karakterlere görevlerini ampute bir kolu, bacağı ve robot gözü olan Sir Hammerlock veriyor. Aslına bakarsanız, oyunda karşınıza çıkabilecek en arkadaş canlısı insanlardan birisi . Engelli olmasının haricinde bizi bu karaktere çeken diğer bir şey de avcı/viktoryan maceracı kişiliği – kesinlikle SteamPunk akımına ait!

4- Bentley – Sly Cooper

Bentley – Sly Cooper

bentley

Tamamı hırsız bir aileden gelen, maceracı bir rakunu izleyen gizlilik odaklı PS4 oyunu Sly Cooper, 2002’den beri piyasada ve oyunun son sürümü, Sly Cooper: Thieves in Time’da Bentley isimli omurilik felçli bir karakter bulunuyor.

Bu oyunda, dünyanın nüfusu yalnızca hayvanlardan oluşuyor – hiç insan yok – ve Bentley de, Clock-la isimli bir robot onu ağzında çiğnediği için felç kalmış bir kaplumbağa. Bu olağanüstü zeki karakter büyük soygunları titizlikle planlıyor ve Sly Cooper’ın çetesine, görevlerde ihtiyaçları olacak aletleri yapıyor. Üstüne üstlük Bentley’nin sandalyesine bağlı roket hızlandırıcıları ve tutma kancaları var. Tam da hayalimizdeki gibi bir karakter! (ve tekerlekli sandalye!)

5- Dr. Huey Emmerich – Metal Gear Solid

Dr. Huey Emmerich – Metal Gear Solid

dr huey emmerich

Aksiyon-macera türünde yüksek puanlı, Japonya kökenli (aslında Playstation için tasarlanan) gizlilik odaklı oyun serisi Metal Gear Solid’de ise görevi nükleer silah tesislerine sızmak ve dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmek olan Solid Snake isimli bir asker bulunuyor.

>  Tekerlekli Sandalye Kullanan Çocuklarda En Etkili Terapilerden Biri Oyun

Bu oyunun birçok devam sürümü yayınlandı ve 2009 sürümü olan Metal Gear Solid IV: The Phantom Pain’de spina bfidalı  (Bkz: Spina Bfida Nedir?) bir karakter, Dr. Huey Emmerich karşımıza çıkıyor. Dr Huey Emmerich yürümenin bir yolunu bulmak konusunda adeta takıntılı ve bu takıntı onu sonunda robotlarla ilgilenmeye itiyor.

Oyunda, Dr Huey’nin başına birçok şey geliyor. Kendini “Peace Walker” isminde nahoş bir programın içinde buluyor, neredeyse bir kat merdivenden aşağı yuvarlanıyor ve bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de yanlış kadına âşık oluyor. Dr. Huey Emmerich… Seni unutmayacağız.

6- Joker – Mass Effect

mass effect jeff joker moreau

jeff joker moreau

Bilimkurgu FPS rol yapma oyunu Mass Effect, 2007’de piyasaya sürüldü ve sonraki sürümleri de hikâyeleriyle, karakterleriyle ve seslendirmeleriyle inanılmaz bir başarıya imza attı. Oyunda ana karakterlerden birinin ismi Jeff “Joker” Moreau. Joker cam kemik hastalığından mustarip – ve onu Seth Green seslendiriyor.

İsterik karakter oyunda birçok kez karşımıza çıkıyor ve çoğu zaman bir sürüş mekanizmasının arkasında oturduğundan olsa gerek, birçok oyuncu onun engelli olduğunu unutuyor. Oyunda Joker, bir uzay gemisi olan The Normandy’nin  sürücüsü ve olağanüstü pilotluk yetenekleriyle tanınıyor.

Sizin En Sevdiğiniz Video Oyunu Engelli Karakter Hangisi?

Birçok video oyunu yapımcısının oyunlarına biraz çeşitlilik katmaktan korkmadıklarını görmek cidden harika. Farklı ırklardan, cinsel yönelimlerden ya da yeteneklerden olsun, yelpaze gittikçe kalabalıklaşıyor ve oyun sektörünün engellilikle alakalı kısmı da bu sayede çok daha iyiye gidiyor.

Oyun dünyası unutulmaz birçok karakterle dolu ve bazıları engelleri dolayısıyla daha da unutulmaz. Sizlere şunu sormak istiyoruz: En sevdiğiniz engelli karakter hangisi?

Herhangi bir oyundan ya da platformdan bir karakter olabilir. Fakat okuyucularımızın hangi engel dolayısıyla hangi karakterde kendilerinden bir parça bulduğunu bilmek istiyoruz. Lütfen yorumlarda bize bildirin!

Unuttuğumuzu düşündüğünüz bir engelli karakter var mı?

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  • Ahmet Ergün
    6 sene ago Reply

    İleride kendi tekerlekli sandalyemi silahlandırmayı planyorum bu şekilde benimle alay eden herkesle hesaplaşabileceğim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search