Tekerlekli Sandalye Kullanıcıları İçin Savunma Teknikleri

Son zamanlarda gerek Türkiye’de, gerekse diğer ülkelerde tekerlekli sandalye kullanan kişilere yönelik saldırı haberleri sık sık karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde Florida’da iki kişi tarafından soyulan tekerlekli sandalye kullanıcısı şans eseri düştüğü yerden, sandalyesine geri dönerek polis ve ambulans çağırabildi. Keza yakın zaman önce çıkan “tekerlekli sandalye kullanan kadına AVM tuvaletinde cinsel saldırı” haberi malumunuz. Tekerlekli sandalye kullanan kişilere yönelik çıkan bu can sıkıcı haberleri göz önünde bulundurarak, yardımcı olabilecek savunma taktikleri ve yardımcı ekipmanlar hakkında bir paylaşımda bulunmanın iyi olacağını düşündük.

Oldukça tehlikeli, nereden nasıl bir saldırı çıkabileceğini bilmediğimiz, maalesef kötü bir dünyada yaşıyoruz; bunda sanırım herkes hemfikirdir. Birisinin sizi ya da ailenizi soymak istemesi, darp etmesi, taciz etmesi  hiç başımıza gelmesini istemesek de yaşanabilmektedir. Genellikle bu tarz saldırılar hiç beklenmedik bir anda gerçekleşiyor. Gecenin bir yarısı hırsız evinize girerse onunla yüzleşmeye, kendinizi korumaya hazır mısınız?

Acı ama gerçek, tekerlekli sandalye kullanıcıları çoğu zaman suçluların birinci hedefi olmaktadır. Sebebi ise gayet açık, bu insanların kaçmak gibi bir lüksü yok. Ama bir tekerlekli sandalye kullanıcısı olarak korkmanızı gerektirecek hiç bir şey olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Tek yapmanız gereken, kendinizi nasıl savunmanız gerektiğini öğrenmek.

Tekerlekli Sandalyenizi Bir Silaha Dönüştürün

Suçluların düştüğü en büyük hata, sakat insanların kendilerini savunma konusunda tamamen çaresiz olduklarını düşünmeleridir. Sizler bunun yanlış olduğun biliyorsunuz, onlarsa bilmiyor. Güzel. İşin aslı bir tekerlekli sandalye kullanıcısı olarak, sahip olduğunuz silahın üzerinde oturmaktasınız. Eğer size zarar vereye çalışan ya da paranızı kolaylıkla alıp gidebileceğini düşünen birisiyle karşılaşırsanız, bütün kuvvetinizle tekerlekli sandalyenizi itin ve karşınızdakinin bacaklarına hızla çarpın. Bu beklenmedik hareket saldırganı hazırlıksız yakalayacak ve dizlerinin üstüne düşmesine sebep olacaktır. İşte şimdi durumlar eşitlendi, yüzleriniz aynı hizada. Yumruğunuzla suratının neresini dağıtacağınız tercihini size bırakıyorum.

Biber Gazı Spreyi Taşıyın

Her zaman işe yarar, ne kadar can yaktığını tahmin bile edemezsiniz. Biber gazı spreyleri pek çok yerde buunabilmektedir ama internetten ucuza sipariş etmek sizin için daha rahat olabilir. Saldırgan acı içinde kıvranırken diğer savunma (veya keyfinize göre, saldırma) teknikleri için fazlasıyla zaman yaratmış olacaksınız.

Alarm

Elektronik alarm sistemleri, tekerlekli sandalyenizin herhangi bir noktasına takılabilir. Tek bir dokunuşla bütün mahalleyi ayağa kaldırabilecek bir alarm sesi, saldırganı anında afallatacak ve kaçarak uzaklaşmasına sebep olacaktır.

Şok Tabancası

Şok tabancaları kimi ülkelerde halkın kullanımına yasaklanmıştır. Öncelikle yapmanız gereken buna izniniz olup olmadığını öğrenmek. Ardından kullanım kılavuzunu da dikkatle okumanız gerek. Eğer hedefi tutturursanız, bu şok tabancası, başka hiç bir şey yapmanıza gerek kalmayacak şekilde, saldırganı artık bir saldırgan olmaktan men edecek ve hayatının bir kısmını hapiste geçirmesini garanti kılacaktır.

Dizlerini Hedef Alın

Tekerlekli sandalye kullanıcısına saldıran kişi, farkında olmasa bile dizlerini karşısındakinin hizasında tutturmaktadır ve dizler, bir kişinin sahip olduğu en hassas bölgelerden biridir. Elinize geçen ilk şeyle bu bölgeye saldırın. Dizlerin ters yönde itilmesi kırılmalarına bile sebep olabilecekken (bu şartlar altında bunu yapmaya sonuna kadar hakkınız var), arka tarafına alacakları bir darbe de kasların yırtılmasıyla sonuçlanır ve size tam olarak eşit şartlarda bir rakip yaratır.

Kasık Bölgesine Saldırın

Unutmayın ki tekerlekli sandalye kullanıcısına saldırabilecek kadar alçalan bir insan, başına gelebilecek her şeyi hak etmiştir, dolayısıyla ‘dövüş kuralları’nı görmezden gelerek en acılı bölgeyi hedef alın; yani kasıkları. Özellikle saldıran kişi bir erkekse, tek bir darbeyle acı içinde kıvranmasını izleyeceksiniz.

tekerlekli sandalyeli savunma

tekerlekli sandalyeli biri kendisini nasıl savunabilir?

Saldırıya Hazırlıklı Olun

>  Sadece Tekerlekli Sandalyelilerin Anlayabileceği 14 Şey

Sizi istismar etmeye karar vermiş kişi, size saldırmayı da göze almış kişidir. Siz karşılık vermemiş olsanız bile, saldırgan içindeki insanlık dışı isteklerini tatmin etmek için saldırıya geçebilir. Saydığımız ve sayacağımız diğer savunma ve saldırı tekniklerinden önce, kendinizi gelebilecek bir saldırıya hazırlayın. Bir kolunuzla yüzünüzü siper ederken, diğer elinizi saldırılara engel olmak için kullanabilirsiniz. Eğer saldırgan bunu yapmanızı engelleyecek şekilde ellerinizi tutmaya karar verdiyse daha bile iyi, bunu yapabilmek için öne eğilmek ve suratınızı sizin suratınıza yaklaştırmak zorunda, kafa atmak deyimini hiç duymuş muydunuz? Oldukça eğlenceli bir eylemdir.

Yerden Saldırı

Peki ya saldırı arkadan geliyorsa ve tekerlekli sandalyeden hazır olmadan bir anda düşerseniz? Yüzünüzü saldırgana dönecek şekilde yerde yuvarlanın. Saldırgan saldırısına devam etmek isteyecektir, ama göz önünde bulundurmadığı gerçek şu ki; bazı tekerlekli sandalye kullanıcılarının vücudunun üst kısmının ne kadar sağlam olduğudur. Saldırıları absorbe edin ve saldırgan durduğu anda ayak bileklerine, dizlerine ve kasıklarına saldırın.

Yanınızda Sopa Bulundurun

Saldırgan kişiler bir tekerlekli sandalye kullanıcısının dövüşmesini beklemezler. Bu sizin en büyük avantajınız olacaktır. Size saldırıda bulunan kişiye, uzak mesafeden vurabilmek için, tekerlekli sandalye kolçağının altında ufak bir sopa bulundurabilirsiniz ya da kolayca çıkabilen kolçakları yine sopa olarak kullanabilirsiniz.

Kendinizi savunabilmeniz için zihinsel olarak buna hazır olmanız gerektiğini unutmayın. Halka açık bir alanda tek başınızayken, gözlerinizi açık tutun. Size saldırıda bulunulabilecek riskli, karanlık ve ıssız alanlardan uzak durun. Küçük bir sopa, ses çıkaran bir alarm, biber gazı, şok cihazı gibi kişisel savunma nesnelerini de yanınızda bulundurun. Vücudunuzun kuvvetli olan bölgeleri ile nasıl kendinizi savunabilirsiniz zaman zaman gözden geçirin.

Aşağıda fotoğraflarla basit bir karşı atak örneği paylaşarak,tekerlekli sandalyeli biri kendisini nasıl savunabilir yazımıza son vermek isteriz.

Saldıran kişi ayakta duruyorken, kendinizi koruyamazsınız.

Eğer ki karşı gelir ve ona vurmaya çalışırsanız, size bu şekilde üstünlük sağlayacaktır.

Bu yüzden, saldırıda bulunmadan önce karşınızdaki kişiyi, sizin güçlü olduğunuz bölgeye doğru çekmelisiniz.

Kendimize doğru eğip, yaklaştırdığınızda dirseğinizle kafasına vurup, onu etkisiz hale getirebilirsiniz.

İlk fırsatta yakın mesafedeki saldırganı yakalama tekniklerini öğrenin.

Görsellerin kaynağı: woma.tv

 

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search