Tekerlekli Sandalyenizi Daha Rahat Kılmanın Yolları

İnsan vücudu gerek evrimsel olarak gerekse anatomik yapımızdan dolayı bütün gün oturmak üzerine gelişmemiştir ve tam da bu sebeple bütün gününüzü tekerlekli sandalye üzerinde oturarak geçirmeye alışma süreciniz bir hayli zaman alacaktır. Yine de şükretmeliyiz ki 21. yüzyılda yaşıyoruz ve bizlerin kauçuk, plastik, elektrik ve daha birçok icadın gerçekleştirilmesiyle birlikte, tekerlekli sandalyeler kullanıcıları için bir nebze olsun daha konforlu ve kullanımı kolay hale gelmişlerdir.

Yine de artık neredeyse bütün tekerlekli sandalyelerde standart olarak bulunan bu özelliklerin yanısıra, onu kendiniz için daha rahat hale getirmek, ilgi ve uğraş isteyen bir eylemdir. Küçük değişimler bile büyük farklar yaratabilecekken, birçok tekerlekli sandalye kullanıcısının adını bile duymadığı kullanışlı aksesuarlar bulunmaktadır. Eğer bütün zamanınızı belli bir eşya ile geçiriyorsanız, onu en iyi şekilde kullandığınızdan emin olmalısınız, daha azı sizin için kabul edilebilir olmamalıdır.

Bunun için vakit ve nakit harcama ya da harcamama kararı, tamamen size bağlıdır. Aşağıda bu konuda size yardımcı olacak ve sırt ağrılarınızı dindirecek 10 bilgiyi bulabilirsiniz.

  • ROHO Minderleri Kullanın

Tekerlekli sandalyenizi daha konforlu hale getirmeye oturduğunuz minderi değiştirmekle başlamalısınız. Bunun için düzinelerce farklı minder/yastık çeşidi bulunmakta ama içlerinde en iyisinin ROHO minderleri olduğunu söyleyebiliriz. ROHO havalı minderler pek çok şişirilmiş küçük yastıkçıklardan oluşur ve vücudunuzun şekline kolaylıkla adapte olarak düz yastıklardan çok daha fazla rahat etmenizi sağlar.

Söz konusu bu yastıkçıkların büyüklüğüne göre yüksek ve alçak ROHO minderleri bulmanız mümkündür. Her ikisini de deneyerek hangisinin sizi uzun vadede daha rahat hissettirdiğinden emin olun. Ayrıca unutmamalısınız ki bası yaraları için de oldukça ekili olan ROHO minderleri, özel sağlık sigortanız tarafından karşılanıyor olabilir, bunu kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Tekerlekli Sandalyelilerin Yaşadığı Sırt Ağrısına Yönelik Basit Egzersizler

  • Sırt Desteği Kullanın

tekerlekli sandalye sırt minderi

tekerlekli sandalye sırt desteği

Belinizi dayadığınız bölge aslında tekerlekli sandalyede ne kadar rahat ya da tam tersi ne kadar rahatsız hissedeceğinizi belirleyen kısımdır. Burası tam da sırtınızın altında bulunan ve içe doğru doğal bir kıvrım oluşturan bölgedir ve bu kıvrımın o şekilde kalması önemlidir. Eğer sürekli olarak düz ya da dışa bükük kalırsa, günün sonunda yoğun bir ağrı hissedebilirsiniz. Bunun için rulo haline getirilmiş bir havlu koyabilir ya da ticari olarak sarılan sırt desteklerinden alarak tekerlekli sandalyenize bağlayabilirsiniz.

Denemeye karar verdiğinizde sırt desteğinin ne kadar önemli bir fark yarattığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

  • Yastıklı Kol Desteği Kullanın

Eğer kendinizle bir alıp veremediğiniz yoksa, neden kollarınızı yumuşacık bir yüzeye yaslamak varken, sert plastiğin/derinin üzerine koyasınız ki? Eğer tekerlekli sandalyenizin bir kol desteği varsa, içini pamukla ve dışını da güzel bir kumaş çeşidiyle kaplattığınızdan emin olun. Böylelikle hem konforunuzu artırmış, hem sıcak havalarda yapış yapış plastiğe sürtünmekten uzak kalmış, hem de olası deri tahrişinden kurtulmuş olursunuz.

  • Tekerlekli Sandalyenizin Ayak Koyma Yeri Doğru Pozisyonda Olmalı

Tekerlekli sandalyenizin ayaklığı da vücudunuzun alt yarısının pozisyonunu doğrudan belirlediğinden, rahatınız için önemli bir unsurdur. Ayaklıkları, dizlerinizi kalça hizanızdan biraz daha yukarıda kalacak şekilde ayarlamalısınız. Eğer dizleriniz çok daha yüksekte kalırsa, kalçalarınız devamlı olarak tekerlekli sandalyenin arkasına doğru kayacak ve bir süre sonra baskının etkisinde yoğun bir ağrıya sebep olacaktır. Neyse ki ayak iskemleleri artık kolaylıkla ayarlanabilir. Eğer sizinkisi sabitse bir tekerlekli sandalye tamir dükkanına gidin ve bu işi halletmelerini isteyin, unutmayın ki hiçbir şey sizin için imkansız değil ve olmasına da izin vermeyin.

  • Bacak Bacak Üstüne Atın

Bazen küçük bir vücut hareketi bile, büyük bir değişiklikle sonuçlanabilir ve neredeyse bütün tekerlekli sandalye kullanıcıları bacak bacak üstüne atmanın sırt ağrısını azalttığı konusunda hem fikirdir. Bunun sebebi sırtınızın alt kısmında biriken basıncın, bacağınızı kaldırıp ağırlığını diğerinin üzerine attığınızda, ortadan kalkmasıdır. Ancak fark edebileceğiniz üzere, bu sefer de ağırlık tek bir tarafta toplanacak ve o tarafta ağrının oluşmasına sebep olacaktır. Bu sebeple sık sık bacaklarınızın konumunu değiştirmeniz gerekmektedir.

>  Engelli Çocuğa Sahip Ailelerin Farklı Olduğu 8 Durum

  • Jay Sırtlığı Kullanın

Çeşitli arkalıkları denemek nihayetinde en rahat ettiğiniz sırt desteğini bulmanıza yardımcı olacaktır. Ancak tekerlekli sandalye kullanıcılarının çoğunun memnun olduğu arkalıklardan biri Jay J3 serisidir. Bu seri yumuşak köpükten yapılmış olup, sırtınızın iki yanına doğru kıvrılır. Zamanla vücudunuzun şeklini alacakları için bu tarz arkalıkları ne kadar uzun süre kullanırsanız, o kadar sizin için özel tasarlanmış olduğunu düşüneceksiniz.

jay j3 tekerlekli sandalye sırtı

  • Arka Desteğinizi Geriye Eğin

Küçük değişiklikler, büyük sonuçlar listemizde yapabileceğiniz bir başka şey ise arka desteğinizi bir kaç derece geriye eğmek.  Arka desteğinizin dümdüz olması vücudunuzun, özellikle beliniz bükülü değilken ve yorulmaya başladığınız zamanlarda, öne doğru yönelmesine ve dengenizi kaybetmenize sebep olur. Arka desteğinizi bir miktar geriye yatırarak, sırtınızın her zaman geriye yaslı kalmasını sağlayabilirsiniz.

  • Kişisel Tasarım

Eğer geri kalan hiçbir şey işe yaramıyorsa ve hala tekerlekli sandalyeniz sizin için rahat değilse, kendiniz için yeni bir tane tasarlatın. Bu büyük bir adım olarak düşünülebilir ama özellikle son yıllarda kişiye özel tekerlekli sandalyeler kolaylıkla tasarlanabilmektedir.  Elbette bu size hazır tekerlekli sandalyelerden birini almaktan daha pahalıya patlayacaktır. Ancak nihayetinde hayatınızın önemli bir kısmını bu sandalye üzerinde geçirecekseniz, buna değeceğini siz de bizim kadar biliyorsunuz.

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search