Tekerlekli Sandalyelilerin Yaşadığı Sırt Ağrısına Yönelik Basit Egzersizler

Bütün gün oturur pozisyonda olmak kolay değil. Hepimizin bildiği gibi insan vücudu bunun için evrilmemiştir ancak sakat olsun ya da olmasın, her geçen gün insanlar daha fazla zamanını oturarak geçirmekteler. Elbette bunda modern bilimin de payı çok, neredeyse bütün işlerimizi internetten halledebildiğimiz gibi, birisiyle görüşmek için artık evden çıkmanıza bile gerek yok. İşin acı tarafı ise, modern bilimin henüz sırt ağrılarına bir çözüm bulamamış olması. Ve bu ağrı, özellikle tekerlekli sandalyesi kullanıcıları için kaçınılmaz. Bunun sonucunda omurga eğriliği ya da zedelenmesi bile gerçekleşebilir. Eğer ayağa kalkıp yürüyemiyorsak, yapabileceğimiz yegane şey, bu acıyı katlanılabilir hale indirgemektir.

Sürekli Oturan Kişilerde Sırt Ağrısı

  • Bacak bacak üstüne atın, sırtınızdaki basıncın bir kısmı tek bir bacağınız üzerine düşecek ve size rahatlatacaktır
  • Bu konuda bir yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Sırt üstü uzanın ve tanıdıklarınızdan bacaklarınızı ileri doğru çekebildikleri kadar çekmelerini isteyin. Sırtınızdaki kaslar böylelikle açılacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır.
  • Başınızı bacaklarınızın arasına sokun. Evet. Aslında bahsettiğim şey az önceki gerinme hareketinin yardımsız halledebileceğiniz versiyonu. Becerebildiğiniz kadar öne eğilin ve başınız dizlerinizin arasındayken kaslar gevşeyene kadar öylece bekleyin.
  • Omurganızı döndürün. Aslında pek çokları gibi, bu da bir yoga hareketidir. Sol dizinizi sağ elinizle sıkıca kavrayın ve sol kolunuzu uzatabildiğiniz kadar geriye uzatın. Bir sure bu pozisyonda kaldıktan sonra tam tersini uygulayın. Omurganız kendi ekseni etrafında döneceği için kaslarınızın rahatlamasını sağlayacaktır. Hareketin nasıl yapıldığını daha iyi görebilmek için Spinal Twist adıyla internette araştırma yapabilirsiniz.

Gönül isterdi ki sırt ağrısı biz tekerlekli sandalye kullanıcıları için acı bir gerçek olmasaydı. Ancak durum bu. Ve yapabileceğimiz tek şey onunla yaşamayı örenmek. Eğer ki kullanmakta olduğunuz başka sırt ağrısı çözümleri varsa, bizimle paylaşmakta tereddüt etmeyin.

 

>  Tekerlekli Sandalye Kullanan Çocuklarda En Etkili Terapilerden Biri Oyun

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  • emrah
    7 sene ago Reply

    sırt ağrısı pek cok kişide var. tekerlekli sandalyedekiler hareketsiz kalıyor sanıyorum ondan dolayı birde sırt ağrısı ekleniyor sorunlarına

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search