Hindistan’ın En Hızlı Tekerlekli Sandalye Maratoncusu Shailesh Kumar Tokyo Paralimpik Yarışlarına Katılabilecek mi?

Engellerini aşıp, Hindistan’ın en hızlı tekerlekli sandalye maratoncusu olan Shailesh Kumar, 2020 Tokyo Paralimpik yarışlarına katılabilecek mi?

Hindistan’ın şu anki en hızlı tekerlekli sandalye maratonu yarışçısı olan Shailesh Kumar, 2020 Tokyo Paralimpik oyunlarında, Hindistan’ı temsil etmek için hak kazandı. Fakat bedensel engellilerini aşıp, ülkesinin en hızlısı olan Shailesh’i şimdi de maddiyat engelliyor. 2020 Tokyo Paralimpik oyunlarına katılabilmesi için, atletizm yarışlarına uygun tekerlekli sandalye edinmesi gerekiyor ve bunun için yardıma ihtiyacı var.

2011 Haziran ayında yüksekten düşerek omurgasını zedeleyen Shailesh Kumar, o gün bugündür felçli bir şekilde yaşantısına devam ediyor.

Fakat görüyoruz ki bu durum O’nu asla durdurmamış.

Geçirmiş olduğu kazadan önce kabbadi ve kriket sporları ile ilgilenen Shailesh, felçli olmasının yapmaktan zevk aldığı şeylere engel olamayacağı kanısına vardı ve maraton yarışçısı olmaya karar verdi. Kendisinin  yer aldığı son yarı maratonunu (21.1 kilometre uzunluğunda) 2 saat 20 dakika 16 saniyede tamamladı.

The Better India kanalına açıklamalarda bulunan Shailesh, 2020 Tokyo Paralimpik oyunlarında yer alarak, Hindistan’da kendisinin durumumda olan ve engellendiğini düşünen insanlar için örnek olmak istediğini belirtiyor.

tekerlekli sandalye maratonu Shailesh Kumar

Shailesh Kumar

Kaza geçirdiğimde hayatımın bittiğini düşünmüştüm fakat rehabilitasyon sırasında benim olduğumdan çok daha kötü durumda olanlar ile tanıştım ve bu insanların, üzerimde pozitif manada etkileri oldu. Tekerlekli sandalye kullanıp da yarışlara katılan insanların olduğunu öğrendiğimde, oldukça şaşırdım. Çünkü  tekerlekli sandalye kullanan birisinin maraton yarışçısı olabileceğini o güne dek düşünmemiştim.

Bu noktadan itibaren Shailesh maraton yarışçısı olarak günden güne aşama kaydetti. Herhangi bir yarışa katılmadan iki ay öncesinden itibaren tekerlekli sandalyesi ile birlikte, 10 kilometrelik antrenman yapmaya başladığını belirtiyor.

Dünya’ya imkansız diye hiçbir şey olmadığını göstermek istiyorum. Tekerlekli sandalyede olduğumuzda bile spor yapabilir ve ülkenizi temsil edebilirsiniz.

Shailesh Kumar, bu düşünceleri sayesinde şimdi Hindistan’daki en başarılı yarışçılardan biri. Ayrıca Chandigarh Spinal Rehab Omurilik Felçlileri Rehabilitasyon Merkezi’nde, tekerlekli sandalye kullanan ve atletizm müsabakalarına katılmak isteyen erkek ve kadın engellilere eğitmenlik yapıyor. Atletizm haricinde tekerlekli sandalye basketbolu da oynuyor.

Şimdi Tüm Hintlilerden Yardım İstiyor

Bununla birlikte, bugüne dek  profesyonel eğitim ve atletizm için özel, yarış tekerlekli sandalyesi alamadığını belirten Shailesh, paralimpik oyunlar için özel tekerlekli sandalyesi olmasının zorunlu olduğunu söyledi. Çünkü hem aerodinamik olarak daha hızlılar hem de yarış esnasında daha fazla güvenlik sağlıyorlar.

Hayalini kurmasına yardımcı olmak için, özel yeteneklere sahip insanların iyileştirilmesine yardım eden bir organizasyon olan Ganga Trust, Fuel A Dream isimli bir organizasyon oluşturarak 4,25,000 Rupi topladı.

Artık Shailesh Hindistan’da yaşayan engellilere ilham kaynağı olup, yarışlara katılabilecek gibi gözüküyor.

>  Tekerlekli Sandalyede Hareketli ve Neşeli Kalmak İçin İpuçları

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  • Nergiz
    7 sene ago Reply

    Tekerlekli sandalyede olan kişilere imkanlar verildiği takdirde neler başarabileceği için güzel bir örnek. Umarım yeteri kadar para toplanır Paralimpik oyunlara gidip başarılar kazanır ve ülkesindeki tekerlekli sandalyeillere örnek olur

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search