Bir Tekerlekli Sandalye Kullanıcısını Evinize Davet Ederken Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Tekerlekli sandalyeli bir akrabanız, arkadaşınız ya da sevgiliniz sizi ziyaret etmek istiyor olabilir. Ev sahibi olarak, bu deneyimi eğlenceli ve ulaşılabilir kılmak isteyeceksinizdir. Bütün evler ya da apartmanlar tekerlekli sandalye kullanıcıları için uygun değildir. Hangi değişiklikleri yapmanız gerektiği konusunda stres yapmadan önce, evinizi tekerlekli sandalye dostu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Tekerlekli Sandalyeye Uygun Giriş

Öncelikle ziyaretçiniz evinize girebiliyor olmalı. Bazı evler erişilebilirlik bakımından iyidir ve kaldırım apartmanın girişine kadar gider. Fakat çoğu dairenin girişine kadar en az bir basamak bulunur. Eğer eviniz zemin kattaysa ama apartmanın girişi bir kaç basamaklıysa, giriş için taşınabilir bir rampa satın alabilirsiniz. Eğer bir apartmanın ilk katında oturuyorsanız genelde giriş kolay olur. Fakat ikinci katta veya daha yukarısında oturuyorsanız misafiriniz gelmeden önce asansörün çalıştığından emin olmalısınız.

Eğer bir tekerlekli sandalye kullanıcısını evinize davet ettiyseniz ve taşınabilir bir rampanız yoksa ziyaretçinizin eve kolayca girmesini sağlamak için birkaç şey var.

 • Misafirinize Yardım Edin – Tekerlekli sandalye tutacaklarını tekerlekli sandalyeyi basamaklardan yukarı çekmek için kullanabilirsiniz.
 • İki Kişilik Yardım – İki sağlıklı vücuda sahip birey, tekerlekli sandalye kullanıcısına, onu yukarı taşıyarak yardım edebilir. Bir kişi arkadan diğeri ise önden kaldırmalıdır.
 • Arkadan Yükseltin – Eğer merdivenlerde yeteri kadar iniş alanı varsa tekerlekli sandalye kullanıcısına tekerlekli sandalyenin ön tekerleklerini kaldırıp arkasını yükselterek yardım edebilirsiniz. Bunu dikkatlice ve adım adım yapmalısınız.

Banyo Erişimi

Misafirinizin muhtemelen lavoboya gitmesi gerekecek. Ne yazık ki çoğu evler ve apartmanlar tekerlekli sandalye dostu banyolara sahip değil.

 • Bütün kilimleri ve paspasları banyo zemininden kaldırın. İçeride manevra yapmak için tekerlekli sandalye kullanıcısının boş alana ihtiyacı var.
 • Kapı genişliğini ölçün. Çoğu tekerlekli sandalye 60-70 cm genişliğindedir. Kapı minimum 80 cm genişliğinde olmalıdır ki tekerlekli sandalye kullanıcısı kapıdan rahatça geçebilsin. Şansımıza çoğu ev ve apartmanlarda kapı genişlikleri en az 80 cm oluyor.
 • Tuvaletin, küvetin ve duşun yanına tutacaklar ekleyin. İnternetten düz zeminlere kolaylıkla uyum sağlayan geçici tutacaklar satın alabilirsiniz.

klozet yükseltici

Misafiriniz için klozet yükseltisi edinin. Klozet yükseltilerini bulması kolaydır ve internetten uygun fiyatlara satın alabileceğiniz şeylerdir. Klozet yükseltisini normal klozetinizin üstüne dikkatlice yerleştirin.

Duş için taşınabilir bir basamak satın alın. Eğer misafiriniz birkaç günü sizde geçirmeyi planlıyorsa, rahat etmeleri için duş basamağı aldığınızdan emin olun. Engellilere uygun bir duşunuz varsa bu da misafiriniz için daha iyi olacaktır.

Yaşam Alanındaki Engeller

Genellikle mutfak ve oturma odası, misafirlerinizle en çok vakit geçirdiğiniz yerlerdir. Misafiriniz için işleri kolaylaştırmak isterseniz, onlar geldiğinde mekândaki halıları/kilimleri kaldırın. Ayrıca tekerlekli sandalye kullanıcısının koltuğa veya sandalyeye rahatça ulaşabilmesi için yeterli alan olsun diye, eşyalarınızı da düzenlemek isteyebilirsiniz. Tekerlekli sandalye kullanıcısı tekerlekli sandalyesinde kalmak istese bile, oturma odasına rahatça girebilmeleri için yeterli alan sağlamalısınız.

Eğer mutfağınızda vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız, yeterli tekerlekli sandalye erişilebilirliğine sahip olduğunuzdan emin olun. Misafiriniz mutfak kapısından rahatça geçebiliyor olmalı. Ayrıca misafirinizin rahatça etrafta dolanması için yeterli alan olmalı. Eğer mutfağınız küçükse, yemek odasında ya da oturma odasında vakit geçirin. Fakat, eğer mutfağınız genişse ve yemek masası da içindeyse, onu erişilebilir hale getirin ki misafiriniz yemek masasına rahatça ulaşabilsin.

Önceden Planlayın

Eğer misafirinizi eve davet etmeden plan yapma lüksünüz varsa bunu dikkatlice yaptığınızdan emin olun.

 • İşe evinizi temizleyerek ve boş alan yaratarak başlayın. Misafirinizi iyi ağırlayacağınızdan emin olmak için en iyi yollardan biri tekerlekli sandalyedeymişsiniz gibi gezip evinizdeki manevra olanaklarını kontrol etmenizdir.
 • Evinizin girişinin tekerlekli sandalye dostu olduğundan emin olun. Taşınabilir bir rampa satın alın ve onu doğru şekilde kurmayı öğrenin. Rampa kullanırken güvenlik çok önemlidir.
 • Banyoyu hazırlayın ve geçici tutacaklar satın alıp kurun. Kurduktan sonra kendi vücut ağırlığınızla test edin.
 • Eğer bahçeniz varsa, mangal ya da barbekü yapmayı planlıyorsanız bahçeye ulaşım için taşınabilir giriş yolu rampaları koyduğunuzdan emin olun. Ayrıca tekerlekli sandalye kullanıcısının bahçede rahatça dolaşabilmesi için düz bir zemine ihtiyacı olacaktır. Zemini temizlemeyi unutmayın ve tekerlekli sandalyenin rahatça kayabileceği bir zemine -çimento ya da fayans gibi- sahip olduğunuzdan emin olun.
>  Tekerlekli Sandalye Kullananların Duymaktan Nefret Ettiği 15 Laf

Misafiriniz eve geldiği anda muhtemelen onu ağırlamak için yaptığınız değişikleri fark edecektir. Kibarlığınız ve onları rahat ettirmek için gösterdiğiniz çaba için size teşekkür edeceklerdir. Unutmayın, yaptığınız değişikliklerden olumsuz şeyler gibi hususlardan (mesela ne kadar fazla para harcamanız gerektiği ya da aldıklarınızı kurarken yaşadığınız zorluklar) bahsetmemelisiniz. Misafirinizin evinizi ziyaret etmenin tadını çıkarmasına izin verin ve onları daha fazla davet edin.

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

 • Yigit
  7 sene ago Reply

  Tekerlekli andalyeye mahkum kalmak cok zor ancak basa ne gelirse cekilir. Yapacak bisey yok. Hayat boyle

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search