Netflix’in Tekerlekli Sandalyeli Dehalı Distopik Dizisi 3%

Aslında kendimi pek televizyon dizisinde tekerlekli sandalyeli bir karakterin oluşunu yazmaya zorunlu hissetmem fakat bu sefer ilginize layık bir karaktere memnuniyetlerimi bildirmek istiyorum: ismi Fernando Carvalho. Fernando Netflix’in Brezilyalı dizilerinden 3%’te bir karakter. Dizi 6 yıl önce 2011’de, yapılmış olsa da Netflix’te şimdilerde popüler oldu (çünkü siteye yakın zamanda konuldu). Aksiyonu bol bilimkurgulardan hoşlananlardansanız, bu dizi size Açlık Oyunları benzeri senaryosunu anımsatacak. Dizide gelecek zamandaki bir toplumda insanlığın çoğu yıkılmış bir dünyada yaşarken, çok az bir kısmı yaşanabilir bir bölgededir; tam olarak %3’ü.

Ve bu fütüristik dünyada, herkesin toplumun üst tabakasına 20 yaşına gelen her vatandaşa uygulanan bir takım testlerden geçerek geçme şansı vardır. Bu olaya “Süreç” diyorlar ve Süreç her yıl fakir mahallelerin en üst kısımlarında özel bir tesiste gerçekleştiriliyor. Oldukça zorlu bir süreç, yürek burkacak kadar ahlaksızlık içeriyor.

Diziye başladığımda önemli bir karakterin tekerlekli sandalye kullandığı hakkında hiçbir fikrim yoktu, karakterin tuhaf dönüm noktaları olsa da, bu bana büyük bir sürpriz oldu. Tuhaf olabilirler (önceden bir şeyler söyleyip, spoiler vermek istemiyorum), fakat zekiceler. Hatta, harikalar. Senaryoyu kim yazdıysa engelli karakterlerde oldukça zor olan inandırıcılığı çok güzel aşılamış.

3% Fernando Carvalho (Spoiler İçerebilir)

Vaiz (herhangi bir din değil, bizzat Süreç’in harikalığı hakkında vaaz veren) babasıyla ilişkisinden başlayalım. Bu fütüristik şehrin fakir mahallelerinde babası tarafından yetiştirilen Fernando, acımasız dünyada minik bir çocuk olmakta zorluk çekiyor. Her daim yalnız başına, 20 yaşına gelince ona yapılacak teste çalışıyor. Çocukluğundan gelen anılar ise engelli çocuklar için cidden dokunaklı. Çoğunun yalnızlıkla yüzleştiği bir gerçek.

20 yaşına bastığında, Süreç’ten anında silinmesini bekliyordum çünkü engelliydi. Fakat beni bir kez daha şaşırttı. Ona yalnızca izin vermekle kalmadılar, Fernando çoğu testte ortalama bir vatandaşın çok üstünde performans gösterdi. Ona “tekerlekli sandalyeli dahi” dediler, biraz basmakalıp gelse de bir tekerlekli sandalye kullanıcısı için pozitif bir imaj.

Testlerin orta seviyesinden geçtiğinde, sıra fiziksel bir sınava geldi ve ilginç kısım da burada başlıyordu. Toplumun üst tabakasından bir doktor, bu seviyeye kadar gelen herkesi tek tek inceliyor. Fernando’nun belden aşağısı felçli ve bu hasarı hakkında özellikle bu bölümde konuşuyor. Sonra doktor bacaklarını kısa bir süre için tekrar hissettirecek fütüristik bir ilaç getirdi. Fernando’ya eğer Süreç’i başarıyla tamamlarsa bu ilaca erişimi olacağını söyledi.

netflix 3%

Bu kısımda en beğendiğim şey, Fernando’nun bu teklife karşın ağzının sulanmayışı oldu. Aslında toplumun üst tabakası, onu şu an olduğu halde “engelli bir birey olarak” istemediği için gücendi. Süreç’i bu halde geçebiliyorsa neden değişmesi gerekiyordu? Bütün hayatı boyunca babası ona yeterince iyi olduğunu söylemişti ve şimdi bir anda yeterli değildi, başarsa bile.

Eğer engelli olmayı tecrübe ettiyseniz engelinizi kabullenmek ve başınızdan geçenleri benimsemek hayatınızın önemli bir parçası olmuştur. Bunun senaryonun bir parçası olduğunu görmek harika. Bir tekerlekli sandalye kullanıcısı olarak başardığı şeylerden gurur duyuyordu, ve bence çoğu tekerlekli sandalye kullanıcısı da onun gibi hissederdi.

Ve sonra hikayenin inandırıcılığı biraz daha arttı. Süreç’ten geçen başka bir kadın karakter ile duygusal ilişki. Kadının ondan hoşlandığından çok, Fernando ona aşık oldu. Maalesef gerçek dünyada engellilerin çoğu zaman karşılaştığı bir sorun. Fakat bu çok güzelce yazılmış; tekerlekli sandalyede seviştikleri fantastik bir sahne ve bir seks sahnesi bile var. Fernando’nun da seksi bir Güney Amerikalı karakter olduğunu söylemek mümkün.

>  Tekerlekli Sandalyeliler Yayoi Kusama’nın Infinity Mirrors‘ını Göremeyince

Şu anda 3%’ün yalnızca bir sezonu bulunuyor ve Fernando’nun karakteri için aklımda cevapsız sorular bulunduğundan çaresizce ikinci sezonu bekliyorum. Fernando’nun sonsuz mutluluğunu istiyorum ve evet bu inanılmaz önyargılı bir tekerlekli sandalye kullanıcısı olmamdan kaynaklanıyor.

Zamanınız varsa kesinlikle izleyin. Hoş bir dizi ve nadir rastlanan gerçekçilikte engelliliği yansıtıyor.

3%’ü izlediniz mi? Fernando hakkında ne düşündünüz?

[button link=”https://www.netflix.com/tr/title/80074220″]Buraya[/button] tıklayarak Netflix’i 1 ay ücretsiz kullanabilirsiniz.

About Author /

'86 model bir akrep erkeği olmakla mütevellit, part-time işlerin aranan adamı. Blog yazarı, black metal dinleri, film izleri, kitap okuru, Galatasaray sevdalısı, yemek yiyeri.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search