Tekerlekli Sandalye Merdiven Çıkma Aparatı

Tekerlekli sandalye kullanan birçok kişinin aslında en büyük engeli, aşamadığı merdivenler ve kaldırımlar… Bu sebeple onların işini kolaylaştırmak adına, tekerlekli sandalye merdiven çıkma aparatı üretilmektedir. Bu aparat sayesinde yapılabilenler, kullanımı, avantajları ve kullanılabildiği yerler gibi birçok ayrıntı, yazımızda yer almaktadır. Eğer dışarıda vakit geçiren / geçirmek isteyen bir kişi olarak çeşitli yükseklikteki yerlerden inip çıkma zorluğunuz varsa ve tekerlekli sandalye merdiven çıkma aparatı kullanmaya ihtiyaç duyuyorsanız ya da bir tanıdığınızın merdiven inme cihazı ihtiyacı bulunuyorsa, bu yazımızı okumanızı tavsiye etmekteyiz.

 Tekerlekli Sandalye Merdiven Çıkma Aparatı Nedir?  

Tekerlekli sandalye için merdiven inme aparatı nedir diye merak edenler için kısaca açıklayalım. Merdiven çıkma aparatı, tekerlekli sandalye kullanıcılarının apartman içinde ya da dış mekanlarda, tekerlekli sandalye ile çıkmakta zorlandıkları tümsekler, çıkıntılar ve çeşitli merdiven basamaklarını, kolaylıkla çıkmaları için kullanılan araçtır. Engelliler için yapılan asansörlerin her yerde bulunmaması ya da engelli asansörlerinin engelsiz kişiler tarafından işgal edilmesi, tekerlekli sandalye kullanan kişileri zora sokmaktadır. Gidecekleri yere kolaylıkla ulaşmaları için kullanılan bu aparat hakkındaki kullanım detayları, bir sonraki alt başlığımızda yer almakta.

Tekerlekli Sandalye Merdiven Çıkma Aparatı Kullanımı

Merdiven çıkma aparatı kullanımı ile ilgili merak edilenler hakkında kısa bir araştırma yaptık. Engellilere merdiven çıkmakta yardımcı olmak için tasarlanan bu ürünlerde iki ayrı kullanıma uygun üretim bulunmaktadır. Kullanım şekline göre merdiven çıkma aparatları:

 • Refakatçi yardımıyla merdiven çıkma aparatı
 • Refakatçi olmadan merdiven çıkma aparatı

Tekerlekli sandalye altına yerleştirilen bir aparat sayesinde merdivenden sandalyenin kolay bir şekilde çıkması sağlanmaktadır. Hatta bu taşıma işlemi sırasında refakatçi bulunacaksa refakatçi hiç zorlanmadan kolaylıkla sandalyeyi yukarı sürebilmektedir.

merdiven çıkan tekerlekli sandalye

merdiven çıkan tekerlekli sandalye fiyatı

Apartman içinde, okulda ya da otel gibi yerlerde, engellilerin kullanması için tasarlanmış, değişik merdiven çıkma aparatı modelleri bulunmaktadır. Asansör tipinde yapılmış olan ve merdivenden yukarı çıkarken asansör gibi engellileri taşıyan aparatlar  da mevcuttur.

Tekerlekli Sandalye Merdiven Çıkma Aparatı Avantajları

Tekerlekli sandalye merdiven çıkma aparatı açısından yapılan incelemeler neticesinde, engelliler için birçok avantajı bulunduğu tespit edilmiştir. Bunlardan ilk gözümüze çarpanı, gerek refakatçi ile gerek engellinin tek başına kullanacağı aparat ile birlikte merdiven çıkarken ekstra yardıma ihtiyaç kalmamaktadır.  Bazı modellerde engelli kişi, refakatçiye bile ihtiyaç duymamaktadır. Bu aparat sayesinde refakatçi ya da refakatçi olmadan merdiven çıkarken, ekstra güç kullanımına gerek duyulmamaktadır. Engelliler gidecekleri yere, merdiven engeline takılıp, saatlerce yardım beklemek zorunda kalmadan ulaşabilirler.

Tekerlekli Sandalye Merdiven Çıkma Aparatının Kullanımı Kolay mı?

Tekerlekli sandalye için merdiven inme aparatı

merdiven inip-çıkma aparatı

Tekerlekli sandalye merdiven çıkma aparatı kolay kullanılır mı? Bu tip soruların cevapları yukarıda verdiğimiz bilgilere bakarsak “kolay” şeklinde olmaktadır. Çünkü bir akü desteği ile çalışan aparat, refakatçi desteği ile bile olsa, sadece arkadan itme gücü ile kolayca sürülebilmektedir. Ayrıca refakatçi üzerine de yük binmemektedir. Aparatların engellerin kendi başına çıkabilecekleri şekilde tasarlanmış olanları ise engellilerin zorlanmadan yukarı çıkabilmelerini sağlamaktadır. Bütün bu açılardan değerlendirildiğinde, aparat için, kullanımı kolaydır çıkarımı yapılabilmekte. Birçok engellinin apartmanlarda, resmi kurumlarda, okullarda ve benzeri yerlerde, gerek iç, gerekse dış mekanlarda yaşadığı zorlukların, bir nebze azaltılmasına da yardımcı olmaktadır.

Tekerlekli Sandalye Merdiven Çıkma Aparatı Bütün Tekerli Sandalyelerde Kullanılır mı?

Tekerlekli sandalye merdiven çıkma aparatı bütün tekerlekli sandalyelerde kullanılır mı ya da bütün sandalye modelleri için uygun mudur? Yaptığımız araştırma neticesinde birçok tekerlekli sandalye modeline uygun olarak, farklı tasarımların bulunduğu sonucuna ulaştık. Yani, merdiven inme-çıkma aparatı, bütün sandalye modelleri için uygun olabilmektedir. Farklı modeller için uyumlu, farklı çeşitler bulunması da bütün engelliler için güzel bir fırsat.

>  Güneş Enerjisi ile Çalışan Tekerlekli Sandalyeler

 Tekerlekli Sandalye Merdiven Çıkma Aparatı Fiyatı 

Tekerlekli sandalye merdiven çıkma aparatı fiyatları hakkında yaptığımız araştırma sonuçlarını da sizinle paylaşalım. Farklı özelliklere göre, farklı fiyat yelpazesine ulaşıyoruz. Merdiven çıkma aparatı fiyatları üzerinde etkili olan özellikler şunlardır:

 • Refakatçiye ihtiyaç olup olmaması
 • Aparatın sağladığı kullanım kolaylıkları
 • Üretim yapan firmanın belirlediği fiyat
 • Ürün özellikleri
 • Kalite
 • Taşıyabildiği ağırlık
 • Kapladığı yer

Estetik görünüm gibi pek çok etken, merdiven inip-çıkma aparatı fiyatları üzerinde etkili olan özellikler arasındadır.

Tekerlekli Sandalye Merdiven Çıkma Aparatı İşe Yarıyor mu?

Tekerlekli sandalye merdiven çıkma aparatı almayı düşünüp de işe yarayıp yaramadığını merak edenler… Tekerlekli sandalye merdiven çıkma aparatı işe yarıyor mu sorusunun cevabını da bu yazımızda sizin için vermek istiyoruz. Merdiven çıkma aparatı, birçok tekerlekli sandalye modeline uygun olarak ve kullanılacak olan mekâna göre üretilmektedir. Dolayısıyla engelliler için pratik bir yardımcı ulaşım aracı olması ve her türlü mekân içinde kullanılması gibi özelliklerine bağlı olarak, işe yaradığı sonucuna ulaşmaktayız. Dışarıda kullanım açısından sınırlı olsa da çeşitli binalardaki merdivenlerde, asansör kullanımı mümkün olmayan yerlerde adeta bir asansör işlevi görmektedir.

Engelliler Tek Başına Tekerlekli Sandalye Merdiven Çıkma Aparatı Kullanabilir mi?

Engelliler tek başına merdiven çıkma aparatı kullanabilir mi, sorusunun cevabını yazımızın içinde zaten vermiştik. Ancak bu konuya bir kez daha değinelim. Kullanılan aparat, engellinin tek başına kullanımına uygun yapılmışsa bu durumda engelliler merdiven çıkma aparatı ile tek başlarına merdiven çıkabilir. Yani kullanım özelliğine bağlı olarak, engelliler tek başına merdiven çıkabilir ve aparatı tek başına kullanabilir. Ancak refakatçi yardımıyla kullanılabilecek bir merdiven çıkma aparatı bulunuyorsa bu durumda engellilerin tek başına aparat kullanması mümkün olmamaktadır.

Tekerlekli Sandalye Merdiven Çıkma Aparatı Her Yerde Kullanılabilir mi?

Engelliler için tasarlanmış olan merdiven çıkma aparatı ile ilgili merak edilen bir diğer soru şu şekildedir: Tekerlekli sandalye merdiven çıkma aparatı her yerde kullanılabilir mi? Bu sorunun cevabı, bulunulan mekândaki zemin yapısı, kullanılmak istenen mekânın özellikleri gibi etkenlere bağlı olmaktadır. Büyük ölçüde, bütün mekânlarda kullanılabilecek şekilde tasarlanmaya çalışılan aparat, bazı durumlarda dışarda kolay bir kullanım sağlamamaktadır. Otobüse binmek isteyen bir engelli için genellikle refakatçi bulunması daha uygun olmaktadır. Bazen bozuk zemin yapısı da engellilerin bu aparatı kullanarak rahat hareket etmesine engel olmaktadır.

Tekerlekli Sandalye Merdiven Çıkma Aparatı ile Merdiven İnilebilir mi?

2. el merdiven inip çıkma aparatı arıyorum

2. el merdiven çıkma aparatı

Tekerlekli sandalye merdiven çıkma aparatı ile merdiven inilebilir mi? Bu soru engelliler ve engelli yakınları tarafından merak edilmektedir. Merdiven çıkma aparatı kullanımına ihtiyaç duyulduğu kadar, engelliler merdiven inme aparatına da ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bir aparat ile hem merdiven inme hem de merdiven çıkma işlevi sağlanması, büyük bir avantaj sağlamaktadır. Tekerlekli sandalye merdiven çıkma ve inme aparatı ile gerek refakatçı gerekse tek başına kullanım sağlanması, günlük hayatta engellilerin yaşamını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Gerek dış mekânda gerekse iç mekânda asansör kullanmanın mümkün olmadığı yerlerde, büyük bir kurtarıcı olabilmekteler. Genellikle hem merdiven inme hem de merdiven çıkma aparatı bulunduğu bilinmektedir. İki özelliğin de bir aparatta bulunması durumunda fiyatların değişiklik gösterebilir. Farklı markaların ve modellerin merdiven inme – çıkma aparatı farklı modellerde ve fiyatlarda satılmaktadır.

Merdiven Çıkma Aparatı Dış Mekânda Kullanım

Merdiven çıkma aparatı dış mekânlarda kullanım özellikleri için incelendiğinde, ürünlerin genellikle farklı mekânlarda kullanıma uygun olduğu görülmektedir. Ancak dış mekânda kullanım için genellikle bir refakatçi bulunması tavsiye edilmektedir. Bazen de dış mekân kullanımı pek uygun olmamaktadır. Yanlarında refakatçi bulunan engelliler için dış mekânlardaki merdiven çıkma işlemleri için de kullanım mümkün olmaktadır. Akülü çalışan cihazlar içini akü bitmesi durumunda manuel kullanıma izin veren modellerin tercih edilmesi, fayda sağlar.

>  Priya Bhargava Tekerlekli Sandalyeli Miss Hindistan - Klişeleri Yıkan Kadınlar #1

 Merdiven Çıkma Aparatı Satan Yerler  

Merdiven çıkma aparatı satan yerler arayışında olan kişiler, temin etmek istedikleri merdiven çıkma aparatı için internet sitelerini tercih edebilmektedir. Bunun yerine medikal ürünler satan yerlerden de bazen bu tip ürünlerin temini mümkün olabilmektedir. Ayrıca dışarıda ürün alışverişi yapma olanağı bulunmayanlar için, internet alışverişi daha pratik bir seçenek olmaktadır.

Merdiven Çıkma aparatı internet alışverişi yapmak isteyen kişiler için birçok modele ulaşmak mümkün. Ürün özellikleri hakkında geniş bilgi bulma olanağı ile birlikte, birçok model için inceleme yapma olanağı da internet alışverişlerinde daha fazladır. Bu nedenle özellikle sipariş vermek isteyen kişilerin engelli olması durumunda, bu seçenek kişilerin alışverişte büyük yardımcısı olmaktadır.

engelliler.biz 

sinaps

medikalnet

tekerlekli sandalye dünyası

sesan

Birçok engelli için hareket kabiliyetini büyük ölçüde kolaylaştıran ve yardım ihtiyacını da büyük ölçüde azaltan bu ürünler hakkında, hem kalite hem fiyat hem de estetik görünüşü hakkında internetten bilgi almak daha kolay. Böylece kişilerin zamandan tasarruf etmesiyle birlikte, alışveriş yapmalarını da son derece pratik bir şekilde yapmaları sağlanmakta.

Merdiven Çıkma Aparatı Özellikleri

Merdiven çıkma aleti kalitesi açısından araştırma yapmak isteyen kişilerin de internet üzerinden pek çok ürün için işlem yapabilme özelliği bulunmaktadır. Merdiven çıkma aparatı kalitesi neye göre değişmektedir? Bu sorunun cevabı şu şekilde verilebilir:

 • Merdiven çıkma aparatı kalitesi kullanılan malzemeye
 • Üretim standartlarına
 • Üretici firmanın güvenilirliğine göre değişmektedir.

Merdiven çıkma aparatı kalitesi değişiklik gösterdikçe bu durumda tasarım şekli ve görünüşte de değişiklik göstermektedir.

Merdiven çıkma aparatı özellikleri hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler, bu alanda üretim yapan firma ürünlerini inceleyebilirler. Çeşitli forum siteleri de bu konuda yardımcı olmaktadır.

 Merdiven Çıkma Aparatı Markaları  

Merdiven çıkma aparatı markaları hakkında yaptığımız araştırmalar bizi şu sonuçlara ulaştırmaktadır:

AlberDragon, SunwaTGRTop Chair, gibi markalar yer almaktadır. Her markanın bir de ayrı modeli bulunmaktadır. Bu modeller hakkındaki bilgiler ise şöyle…

Merdiven çıkma aparatı modelleri hakkında yapılan araştırma neticesinde engelli kişiler ve engelli yakınları için birçok model bulunmakta. Bu modeller içinde kullanım avantajları ve fiyatları açısından yapılacak bir kıyaslama neticesinde, alıcılar karar vermektedir. Markaların farklı modellerini şu şekilde sayabiliriz:

Alber modelleri:

Scalamobil merdiven

Alber Scalamobil

Scalacombi merdiven inme

Scalamobil merdiven inme – çıkma

Dragon için üretilen bir model ise merdiven inme – çıkma iletme sistemi olarak belirtilmektedir.

dragon merdiven

Sunwa modelleri:

Super Trac Merdiven İnip-Çıkma

Sunwa Super Trac Merdiven İnip-Çıkma

Run Evac Tahliye Sistemi

Super Trac Merdiven İnip Çıkma

TGR modelleri:

Jolly Ramp merdiven

TGR Jolly Ramp

Jolly Ramp Engelli Merdiveni

Scoiatolli 2000 döner merdivende taşıma ve iletme sistemi

Top Chair modeli olarak Top Chair – S Merdiven Çıkabilen Akülü Tekerlekli Sandalye modeli görülmektedir.

TopChair S Merdiven Çıkabilen Tekerlekli Sandalye

TopChair S

Birçok marka ve modelin engelli ihtiyaçlarına göre üretilip, piyasaya sürüldüğü ve internet üzerinden satışı olduğu bilinmektedir. Tekerlekli sandalye merdiven çıkma aparatı hakkındaki bütün detaylara yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

About Author /

Tekerlekli sandalye ve aksesuarları tanıtımlarına, Türkiye'deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili en son çıkan haberlere, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam koşullarını iyileştirecek bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search